خانه داری به سبک دیجیتالینويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ٩:٤۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳۸٧

 شیوه زندگی در منازل کوچک

جای هیچ شکی نیست که فضاهای کوچک و دست پاگیر زنان خانه دار را با مشکلاتی روبرو می کند . این مسئله موجب می شود ما همواره روی یک سری از لوازم موردنیاز خط بکشیم. آخرین باری که اسباب کشی کردید را به خاطر بیاورید و توجه کنید که اسباب و اثاثیه زندگی شما در حال کم شدن هستند. به هر حال اگر می خواهید از فضای کوچک اطرافیانتان بهترین و شایسته ترین بهره ها را ببرید بهتر است به این مطالب توجه داشته باشید چون بی تردید نکات طلایی در آن خوابیده است.


طرح چند سوال

از خود پرسیده اید چرا به خانه ای آمدید که فضای کمی دارد؟
 
ایا این یک تصمیم اقتصادی بوده یا نه؟

نظرتان درباره زندگی در یک خانه آن هم با فضاهای کم و دست و پاگیر چیست؟


حال که این پرسش ها را از خود مطرح کردید به دنبال پاسخ هایی برای آنها باشید تا بدین ترتیب نگرانی ها و ناراحتی هایی که از علت روی دادن چنین مشکلاتی داشته اید, برایتان اشکار شود.همه فضاهای داخل منزل را در فهرستی ثبت کنید.گام اول برای مقابله با فضای کوچک و در عین حال اسباب و اثاثیه زیاد , مشخص کردن جمع فضای خالی و میزان وسایل است.

شرح دقیق فضاهای خالی را بنویسید مثل: چند کابینت بزرگ وکوچک دارید؟

 با خود فکر کنید کدام یک از وسایل آشپز خانه ضروری و کدام غیر ضروری هستند؟

کدام یک از همه بیشتر مورد نیاز هستند؟

فکر می کنید کجا باید قرار بگیرند؟

درباره تمام وسایل آشپزخانه و سایر لوازم موجود در اتاق های دیگر نیز چنین  فکری را داشته باشید واضح است که برخی غیر  ضروری است ودست و پا گیرند از منزل خارج شوند. این کار را با جرات انجام دهید! و سعی نکنید تنها جابه جا کننده باشید.
اما پیش از آنکه از شر وسیله ای خلاص شوید, حتما این سوال را از خود بپرسید تا چه زمان در این منزل کوچک ماندگارید ؟ شاید روزی به خانه ای بزرگتر بروید. پس بهتر است که با ظبقه بندی کردن این لوازم غیر ضروری چند تا از آنها را در یک محل جداگانه انبار کنید.
کمی هم حس فداکاری و از خود گذشتگی داشته باشید.  لازم نیست که اگر می خواهید از شر هر وسیله ای که به آن احتیاج ندارید خلاص شوید , حتما آن را از بین ببرید بلکه می توانید آن را به اماکنی که این گونه وسایل را تحویل می گیرند, ارائه کنید تا دیگر افرادی که به آنها نیاز دارند, بتوانند با پرداخت پول کمی آنها را به خانه خود بیاورند.

 چند راهکار دیگر

 حال که توانستید با جرات خاصی از شر بسیاری از لوازم اضافی خود خلاص شوید نوبت به آن رسیده است تا با طبقه بندی و جابه جایی مختصری در لوازم باقی مانده در منزل فضاهای خالی بیشتری برای خود دست و پا کنید. مثلا بد نیست که ابزار مربوط به آرایش خود را در یک کیف کوچک ریخته و آن را به یکی از دستگیره کشو در میز خود آویزان کنید. به این ترتیب هم  لوازمتان در اختیار دارید و هم آنکه جای مناسبی را برای ان پیدا کرده اید.
 قفسه بندی را فراموش نکنید. قفسه ها می توانند نقش حیاتی را در خلق فضاهای بیشتر خالی در منزل ایفا کنند. روی این قفسه ها می توانید هزاران جسم کوچک و بزرگ قرار دهید . این کار مزایای خاض خود را دارد. هم می توانید آنها را در جلوی چشم خود قرار دهید و در عین حال دست و پا گیر نباشند.
پشت درها جاهای خوبی برای قرار دادن لوازمی همچون لباسها  هستند این وسایل را می توان به راحتی پشت درها آویزان کرد بدون آنکه مانعی در سر راه باز و بسته شدن درها ایجاد شود.

کلمات کليدي :خانه داری