خانه داری به سبک دیجیتالینويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۳:۱۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٧

با بوی ناخوشایند پا چه‌کنیم؟


افزایش تعریق در فصول گرم سال، یکی از عکس العمل های طبیعی بدن است که به جهت نامطبوع بودن بوی حاصل از آن، گاهی اوقات به معضلی مهم برای فرد مبدل می شود. بوی بد عرق پا نیز از جمله این معضل ها است.


در واقع سیستم بدین گونه است که باکتری های موجود در عرق، از پوست مرده زیر جوراب تغذیه کرده و در نتیجه بوی خاصی را متصاعد می سازند. البته اگرچه راهکار اصلی و کلیدی برای رفع این مشکل، رعایت هر چه بیشتر بهداشت است ولی توصیه ها و روش های دیگری نیز وجود دارد:


۱- پاهایتان را به طور مرتب بشویید: برای شست وشوی پاها از آب گرم و صابون استفاده کنید این کار را به محض ورود به خانه و یا در صورت امکان، در هر زمانی که احساس می کنید پاها عرق زیادی کرده اند، انجام دهید. در هنگام شست وشو لابه لای انگشتان را نیز فراموش نکنید. پس از شست وشو، پاهایتان را خوب خشک کرده و سپس جوراب تمیز بپوشید.

 

۲- انگشتان پاهایتان را به پودر آغشته کنید، پس از آنکه پاها را کاملاً شسته و خشک کردید، مقداری پودر تالک (پودر بچه) و یا اسپری ضدقارچ به پاها و به خصوص در لابه لای انگشتان بزنید. از پودر تالک برای رفع بوی بد عرق پا در داخل کفش نیز استفاده کنند. برای این منظور پس از هر بار مراجعه به خانه و بیرون آوردن کفش هایتان، آنها را مدتی در هوای آزاد قرار داده و سپس در داخل شان کمی پودر تالک بریزید.

 

۳- کفش مناسب انتخاب کنید. در فصول گرم سال کفش های کاملاً بسته و به خصوص از جنس مواد مصنوعی، سبب تعریق زیاد شده و همچنین محیط مناسبی را برای رشد باکتری ها و قارچ ها فراهم می کنند. در ضمن به بوی بیشتری نیز منجر می شوند. در نتیجه برای فصول گرم کفش های تابستانی و باز انتخاب کنید تا امکان جریان هوا در داخل کفش و در نتیجه به اصطلاح تنفس پاها وجود داشته باشد در ضمن در صورت امکان هر روز از یک کفش استفاده نکنید. کفش آغشته به عرق و بوی بد پا لااقل یک روز زمان لازم دارد تا کاملاً خشک شده و بوی نامطبوع را از دست دهد.

 

۴- به طور مرتب جوراب هایتان را عوض کنید. جوراب ها اولین سطحی هستند که عرق پا و همچنین بوی ناخوشایند ناشی از آن را به خود جذب می کنند لذا از جوراب های با الیاف طبیعی مانند پنبه و نخ استفاده کنید. در ضمن جوراب هایتان را حداقل روزی یک بار عوض کنید.

 

۵- پاهایتان را با یکی از مواد مختلف زیر شست وشو دهید:

الف- چای: تانین موجود در چای یک عامل خشک کننده است. در نتیجه سه و یا چهار چای کیسه ای را در یک لیتر آب به مدت ۱۰ دقیقه جوشانده و سپس مقداری آب سرد به آن اضافه کنید تا مایعی ولرم حاصل شود. حال پاهایتان را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در این مایع قرار داده و سپس خشک کنید در پایان از پودر تالک برای ایجاد محافظی پودری استفاده کنید. این کار را روزی دو بار انجام دهید تا مشکل قارچ و یا عرق بد بوی پاهایتان حل شود. پس از رفع این مشکل این کار را هفته ای دو بار انجام دهید.

 

ب- سرکه: محلول اسیدی نیز می تواند برای رفع بوی بد پا موثر باشد. برای این منظور یک فنجان سرکه را در یک لیتر آب ریخته و پاهای خود را هفته ای دو بار به مدت ۱۵ دقیقه در آن قرار دهید.

 

ج- پرمنگنات پتاسیم: روزانه پاهای خود را برای دقایقی در محلول پرمنگنات پتاسیم قرار دهید. این محلول برای رفع بوی بد عرق پا در کفش های ورزشی و همچنین درمان اگزمای عفونی بسیار مفید است. لازم به ذکر است که این محلول رنگی بوده و ممکن است پاهای شما رنگ قهوه ای به خود گیرند که البته موقتی است.

 

د- بی کربنات سدیم: این ماده سطح پوست شما را قلیانی تر کرده و در نتیجه مقدار عرق را کاهش می دهد. برای این منظور یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یک لیتر آب ریخته و هفته ای دو بار به مدت ۱۵ دقیقه پاهای خود را در این محلول قرار دهید. روش دیگر پاشیدن جوش شیرین در داخل کفش هایتان است.

 

ه- حمام آب سرد و گرم: یکی از در دسترس ترین روش ها برای درمان بوی بد پا، قرار دادن پاها در آب داغ و سپس در آب سرد است. این کار را سه بار انجام دهید به این ترتیب جریان خون به طرف پاها روانه شده و از تعریق کاسته می شود. سپس بعد از سومین بار قرار دادن پا در آب داغ، در لگن آب سرد تعدادی یخ و همچنین مقداری آب لیموترش ریخته و پاهایتان را در داخل این محلول قرار دهید. در پایان مقداری الکل به پاهایتان مالیده و در معرض هوا نگه دارید تا خشک شوند.

 

توجه: افراد دیابتی و کسانی که گردش خون در بدن آنها به خوبی انجام نمی گیرد، از این روش استفاده نکنند.

 

۶- مراقب غذا خوردن خود باشید. بوی عرق بدن شما تاثیر پذیرفته از نوع غذاهای مصرفی است بنابراین از غذاهای پر ادویه و تند و تیز کمتر استفاده کنید.

 

۷- خونسرد باشید: استرس تعریق را افزایش می دهد. در نتیجه به افزایش فعالیت باکتری و همچنین بوی بد عرق در بدن شما می انجامد. بوی بد پا نیز از این امر مستثنی نیست.

 منبع : http://bia2bahbah.persianblog.ir/

کلمات کليدي :بهداشت شخصی