خانه داری به سبک دیجیتالینويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٠ آبان ۱۳۸٧

چه کنیم تا سرما نخوریم ؟

 

 توصیه های لازم برای جلوگیری از سرماخوردگی

 

این روزها با کاهش دما و سرمای هوا مواجه هستیم . با وزیدن باد سرد و هوای خنک سیستم ایمنی بدن آماده مقابله با سرماخوردگی است . اما هوای سرد با خود افسردگی را هم به دنبال می آورد و همین افسردگی باعث می شود قدرت دفاعی بدن در برابر هر نوع بیماری زمستانی کاهش یابد . برای آن که بدنتان را در برابر هر نوع بیماری در فصل پاییز و زمستان مصون نگه دارید ، بهتر است توصیه های زیر را فراموش نکنید و به آنها عمل کنید:

 

1- به اندازه لباس بپوشید. نه کم نه زیاد. اغلب با وزش اولین باد سرد تا می توانیم لباس می پوشیم تا خود را گرم نگه داریم . اما این روش مناسب نیست . باید به اندازه و درست لباس بپوشید.

 

2- در رابطه با گرم کردن بیش از حد خانه یا اتاق دقت کنید زیرا گرمای بیش از حد ، رخوت می آورد و همچنین باعث بیمار شدن شما در صورت خروج از محل به دلیل تغییر هوا ، می شود. پس دما را متعادل نگه دارید.

 

3- خوردن میوه و سبزیجات فراموش نشود . انتخاب یک رژیم غذایی سالم ، متنوع و متعادل ، بهترین راه برای قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن است. در فصول سرد سال خوردن میوه و انواع سبزی را در رژیم غذایی خود قرار دهید مثل سوپ هویج و کلم ، آش و ...

 

4- خوب و به موقع بخوابید. برای سالم بودن باید به اندازه کافی خوابید . در فصول سرد سال که زودتر هوا تاریک می شود ، بهتر است شبها زودتر بخوابید تا صبح سرحال تر باشید .

 

5- برای آنکه ویروس آنفولانزا به سراغتان نیاید مرتب دستهای خود را پیش از خوردن غذا ، پس از رفتن به دستشویی ، دست دادن به دیگران، بشویید . و با دستمال تمیز خشک کنید.

 

6- هر بار آب بینی تان را می گیرید ، دستمال را این طرف و آن طرف نیندازید ، بلکه درون سطل زباله بیندازید. سپس دستانتان را بشویید.

 

7- به طور مرتب ورزش کنید. یک فعالیت مرتب بدنی ، سیستم ایمنی را تقویت می کند. به یاد داشته باشید بعد از ورزش آب سرد ننوشید. اگر عرق کرده اید ، منتظر بمانید تا عرقتان خشک شود بعد دوش بگیرید.

 

8- مراقب پوستتان باشید . سرما موجب خشک شدن پوستتان می شود . سعی کنید همیشه از کرمهای مرطوب کننده استفاده کنید.

 

9- در صورت لزوم واکسن آنفولانزا بزنید. در صورتی که سیستم ایمنی بدنتان ضعیف است . حتماً این واکسن را بزنید . خوب است بدانید تزریق این واکسن از 2ماهگی به بعد برای تمامی افراد آزاد است .

 

10- اگر سرماخوردگی داشتید حتماً هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان خود را با دستمال بگیرید.

کلمات کليدي :سلامت