خانه داری به سبک دیجیتالینويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۸:٢٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٩ آبان ۱۳۸٧

دکوراسیون ضد زلزله

****ساکنین محترم مناطق زلزله خیز توجه فرمایید ****

هنگام خانه آرائی ، احتمال وقوع زلزله را فراموش نکنید.


برای این که وسایل منزلتان در برابر زلزله مقاوم باشد و در مقابل حرکت زمین دوام بیاورد و حرکت نکند باید مواردی را رعایت فرمایید .

اگر رعایت نکنید ممکن است آیینه ها و تابلوهای روی دیوار به زمین پرت شوند و ممکن است به خود شما آسیب برساند . امکان دارد قفسه کتابها ، وسایل تزیینی داخل بوفه و گلدان های روی میز و یا تاقچه پخش زمین شوند. به هر حال ممکن است به خود شما آسیب رسانده و یا مانع خروج شما از داخل خانه شوند.

نگران نباشید راه هایی وجود دارد که به شما کمک می کند با صرف زمان اندک و هزینه کم تزییناتی زیبا و ایمن در برابر خطرات در منزل داشته باشید. چند مورد بدین شرح است :


 توصیه ها :

1- محکم کردن تابلوها و آیینه ها :

در هنگام بروز زمین لرزه تابلوهایی که به دیوار محکم نچسبیده اند شکسته و باعث پخش شدن شیشه خرده بر روی زمین شده و باعث آسیب رساندن به شما می شوند. توصیه می شود برای محکم کردن آیینه ها و قاب ها از پیچ های قلاب دار به جای پیچ های معمولی استفاده شود تا وسایل روی دیوار کاملاً ثابت شوند. برای اطمینان از محکم بودن تابلو روی دیوار حتماً به وزن و اندازه تابلو یا آیینه توجه کنید. برای وسایل سنگین بهتر است به جای رشته بند یا مفتول از دو بند استفاده کنید. دقت کنید تا قلاب پشت تابلو کاملاً به بند متصل گردد. سعی کنید تابلوهای بزرگ را در مکان هایی نصب کنید که امکان افتادن آن بر روی کسی وجود نداشته باشد . نصب تابلو بالای تخت ، صندلی ، میز تحریر اصلاً صحیح نیست .


2- محکم کردن کدها و مبل ها :

هنگام زلزله ممکن است کمد و بوفه واژگون شود و به افراد در خانه صدمه رساند و موجب سد شدن مسیر شود . برای محکم کردن مبل ها و کمدها را ه های متفاوتی وجود دارد . پر هزینه هم نیست.

الف) پیش از آنکه پشت کدها را به دیوار بچسبانید از محکم بودن اسکلت کمد مطمئن شوید. ممکن است برخی قسمت ها دچار سستی یا شکستگی شده باشند. در صورت نیاز ، تعمیر کنید.

ب ) در صورتیکه میخواهید مبل ها را محکم کنید ، بهتر است ابتدا تمامی آنها را به هم بچسبانید و سپس این مجموعه را به دیوا محکم کنید.

ج ) توصیه می شود مبل های سنگین  و بزرگ را در مکان های پر رفت و آمد قرار ندهید چون کاملاً طبیعی است که چسباندن تمام مبل ها به دیوار یا کف امکان پذیر نیست.


3- محکم کردن کامپیوتر ، تلویزیون  و ... :

یک لرزش کوچک می تواند سبب حرکت رایانه ، سیستم های استریو ، تلوزیون و دیگر وسایل برقی کوچک شود که روی میز قرار گرفته اند . برای حفاظت از این وسایل می توانید آنها را به وسیله یک بند به دیوار متصل کنید یا پایه های آنها را به وسیله چیزی به میز محکم کنید. دقت کنید پیش از این کار خود میز را ثابت کنید.


4-محکم کردن وسایل گازی :

لوله های گاز بسیار سست هستند و با لرزش زمین ممکن است اتصال آنها از بخاری یا گاز جدا شده و سلامت افراد ساکن در خانه به خطر بیفتد . نشت گاز می تواند سبب خفگی ، آتش سوزی و حتی انفجار شود . بهترین راه برای جلوگیری از پیش آمدن چنین اتفاقی متصل کردن شیر گاز به وسایل گازی با استفاده از اتصالات ارتجاعی و انعطاف پذیر است . به یاد داشته باشید خود شما نباید این کار را انجام دهید چون خطرناک است . بلکه لازم است یک کارشناس مجرب با توجه به نوع وسیله و شکل لوله های گاز و ... این کار را انجام دهد .

کلمات کليدي :خانه داری