خانه داری به سبک دیجیتالینويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۱۱:٠٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳۸٧

مایکروویو یا ماکروفر

ا‌ین روزها فرهای مایکروویو که اغلب هم به اشتباه ماکروفر خوانده می‌شود تبدیل به یکی از وسایل ثابت در آشپزخانه‌های ایرانی شده است.

نکاتی چند در مورد ماکروویو:

1- در فرهای مایکروویو برق ورودی که 220‌ولت است توسط یک مبدل ولتاژ به برق 3000 تا 4000 ولت تبدیل می‌شود سپس قطعه‌ای با دریافت این ولتاژ زیاد، امواج مایکروویو را با فرکانس 2350 میلیون هرتز تولید می‌کند.

2- امواج توسط لوله‌های خاصی به نام موج بر به داخل محفظه فر ، هدایت و در آن ساطع می‌شود. موج ساطع شده در صورت برخورد با موادغذایی جذب و تبدیل به حرارت می‌شود.

3- گرم کردن شیر و غذا توسط فرهای مایکروویو این مزیت را دارد که به قند و پروتئین موجود آنها آسیب نمی‌رسد و همچنین ویتامین‌ها نیز کمتر از‌بین می‌روند.

4- در عین حال مدت زمان طبخ غذا در فرهای مایکروویو کوتاه است.

5- استفاده از فرهای مایکروویو افزودن آب به مواد ضروری نیست.

6- پخت سبزی‌ها در فرهای مایکروویو به مدت کوتاه (به جای آبپز کردن آنها در مدت طولانی) سبب حفظ بیشتر مواد غذایی موجود در آنها می‌شود.

7- در مراحل پخت با این اجاق‌ها، کیفیت پروتئین‌های غذا بهتر از روش‌های دیگر حفظ می‌شود.

8- مزیت مهم دیگر این روش این است که در طبخ نیازی به افزودن روغن نیست.

9- از سوی دیگر گاهی غذا در فرهای مایکروویو همگن و یکدست پخته نمی‌شود و در نتیجه ممکن است برخی نقاط از مواد غذایی سرد یا نیمه پخت باقی بماند و از سوی دیگر میکروب‌هایی که احتمالا در غذا وجود داشته‌ کشته نمی‌شوند و برای سلامتی می‌تواند مضر باشد. بعضی‌ها هم طعم غذاهای طبخ شده در این دستگاه را دوست ندارند.


بحث ضررهای ناشی از استفاده از این دستگاه در طبخ و گرم کردن غذا، از مدت‌ها پیش مطرح بوده است. طبق نظر مخالفان با استفاده از مایکرویو، امواج این دستگاه علاوه بر ضایعات مواد‌غذایی، ممکن است به افراد نیز برخورد کرده و موجب ضایعاتی در بدن آنها شود.
در حال حاضر مشکلی برای طبخ غذا با مایکروویو که بتواند سلامت انسان را تهدید کند ، گزارش نشده است اما در نظر داشته باشید روش پخت مایکروویو عمری پنجاه ساله دارد واین زمان برای نشان دادن عیوب آن هنوز کافی نیست. ممکن است بعدها عیوبی در پخت یا مصرف مواد غذایی با این روش پیدا شود. به همین علت برخی محققان معتقدند شرط احتیاط آن است که از این روش پخت به طور دائم و همیشگی استفاده نشود.

 

ده فرمان‌ که در استفاده از ماکروویو باید رعایت شود:

1- قبل از مصرف غذای گرم شده در فر مایکروویو حداقل 30 ثانیه صبرکنید.

2-  امواج مایکروویو قادرند در بافت‌های بدن انسان نیز مانند مواد غذایی تولید گرما کنند که در این صورت باعث سوختگی می‌شوند.

3- عدسی چشم‌ها به گرما بسیار حساسند بنابراین پرتوگیری دائم با پرتوهای مایکروویو می‌توانند سبب آب مروارید گردد.

4-  این پرتوها می‌توانند باعث کشته شدن اسپرم در مردان و باعث ناباروری موقتی آنها شود.

5- غذایی که به وسیله مایکروویو، یخ‌زدایی شده است لازم است به سرعت از فر خارج و مورد استفاده قرار گیرد زیرا چنین غذایی برای آلودگی میکروبی و فساد، آمادگی بسیاری دارد.

6- هرگز غذای نیمه پخته توسط فرمایکروویو را در یخچال نگهداری نکنید. در صورتی که این غذا بطور کامل پخته نشود ممکن است باکتری‌ها در غذا رشد کنند.

7- از پوشش‌های پلاستیکی معمولی یا ظروف پلاستیکی معمولی در فرهای مایکروویو استفاده نکنید.

8- تخم مرغ درسته را در فر قرار ندهید زیرا احتمالا منفجر خواهد شد.

9- فر مایکروویو را خالی روشن نکنید.

10- وقتی دستگاه روشن و در حال کار کردن است، سعی کنید از آن دور بمانید و حداقل فاصله‌ای بیش از دو متر با آن داشته باشید تا امکان سوختگی احتمالی کمتر شود.

نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۱:۳۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٧

روشهای طبیعی زیبا سازی چشم ها

ریمل نقطه پایانی هر نوع آرایشی است و استفاده از آن ضروری است زیرا نه تنها مژه ها را بلند و حجیم می کند بلکه چهره ظاهری شما را به طور کلی دگرگون می سازد.

خودتان را با استفاده از 3 وسیله آرایشی که در زیر به شما معرفی می کنیم از دیگران متمایز کنید:
ریمل- خط چشم - فر مژه

زمان استفاده از ریمل باید در جای خود به طور ساکن ایستاده و تکان نخورید. اگر قادر به آرایش چشم نیستید، باید در هنگام آرایش آینه ای را در نزدیکی صورت خود بگذارید و بعد آرنجتان را بر روی سطح میز قرار دهید تا از هر گونه تکان و جنبش احتمالی پیشگیری شود. این کار در هنگام استفاده از ریمل و خط چشم کمک زیادی به شما خواهد کرد. اگر می خواهید میک آپ شما کمی شیک تر و زیباتر شود، می توانید از خط چشم های مایع و یا مدادی استفاده کنید. رنگ های متفاوت خط چشم در بازار وجود دارد که باعث افزایش زیبایی چشم ها میشود. استفاده از رگه های طلایی و سبز باعث می شود تا چشمان شما نافذ تر جلوه کنند. اما اگر باز هم به این ها راضی نشدید و خواستید چشمان خود را به زیباترین حالت ممکن درآورید، می توانید از فر مژه استفاده کنید. با فر کردن مژه ها چهره شما بازتر شده و قیافه کاملا هشیاری پیدا می کنید. توجه داشته باشید که باید از فرمژه پیش ریمل استفاده نمود و همچنین هیچ گاه نباید مژه های پلک پایین خود را فر دهید. زیرا بسیار حساس هستند و احتمال ریزش آنها خیلی زیاد است.

 طرز استفاده:سعی کنید هیچ گاه در ماشین و یا اتوبوس آرایش نکنید. اگر فرچه ریمل ناخودآگاه به داخل چشم شما فرو برود ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به قرنیه چشم وارد شود. ریمل از موادی درست می شود که به راحتی به باکتری و انگل آلوده می شود و قطعا هیچ کدام از ما پذیرای چنین مهمان های ناخوانده ای در چشمان خود نیستیم. اجازه ندهید تا کسی از وسایل آرایش مربوط به چشمان شما استفاده کند زیرا به عنوان مثال هیچ گاه نمی توانید فرچه ریملی را که شخص دیگری از آن استفاده کرده را بشویید و تمیز کنید.خوب است تا ریمل خود را 4 ماه پس از باز شدن به دور بیندازید. اگر متوجه شدید که ریمل در حال خشک شدن است و یا حجم ان بیش از اندازه سنگین شده باز هم نباید از ان استفاده کنید. می توانید برای مدتی از مارک های مورد علاقه خود استفاده کنید، اما برای تغییر ذائقه هم که شده سعی کنید هر چند وقت یکبار آنها را عوض کنید تا از مزایای نمونه های جدید نیز بهرمند شوید. خوش باشید و از چهره زیبای خود لذت ببرید.

کلمات کليدي :آرایشی بهداشتی
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۸:٢٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٧

توصیه هایی در مورد رنگ کردن مو

 

رنگ کردن موهای طبیعی با رنگ طبیعی :در مورد موهایی که تا به حال رنگ نشده اند از پشت گردن و یا از فرق سر از جایی که مو میروید.

 

رنگ کردن پایین مو ها که کمرنگ شده اند :برای رنگ کردن از همان رنگ معمولی استفاده کنید فقط برای نوک موها که دارای خلل و فرج می باشند تا رنگ را در خود نگه دارد از یک درجه تیره تر با مقداری رنگ طلایی یا زرد که رنگ روشن به مو میدهد.

 

در مواردی که انتهای موها رنگ نمی گیرد :معمولا به خاطر اینکه دارای منفذ و خلل های بسیاری هستند و باید قبل از گذاشتن رنگ این منافذ از رنگ پر شوند . رنگ مورد نظرتان را و یا رنگ یک درجه تیره تر را انتخاب و بدون اکسیدان آن را بر روی نوک موهایتان بگذارید. سپس موها راخشک کنید. بعد رنگ ها را طبق معمول بر روی مو ها بگذارید تا رنگ تثبیت شود.

 

در تابستان که رنگ موها ثابت نیستند :به علت تاثیرات مخرب خورشید ، گرما و یا آب .شما می توانید برای درست کردن خلل و فرج مو و نرم کردن موی خود از نرم کننده های مو استفاده کنید.

 

وقتی که موی بلوند در اثر مواد شیمیایی موجود در استخر شنا سبز می شود :با استفاده ازرنگهای گرم (قرمز یا طلایی) این مشکل بر طرف می شود. همچنین شما می توانید از شامپوهای براق کننده و شفاف کننده هم استفاده نمایید.

 

وقتی زمینه مو سبز است :وقتی که یک رنگ با پایه های آبی ،به موی زرد و یا طلایی زده شود در نتیجه رنگ سبز می شود. با جانشین کردن یک رنگ با پایه بنفش رنگ طبیعی تری خواهد داد.

 

استفاده از یک رنگ روشن کننده قبل از رنگ قرمز :هرگز رنگی بالاتر و تیره تر از نارنجی بدست نخواهد آمد.

 

وقتی که بلوند قرمز روشن کمرنگ شده و تبدیل به نارنجی می شود :مقدار کمی رنگ طلایی، قرمز برای هایلایت کردن اضافه کنید.

 

خطوط صورتی در موهای سفیدی که با رنگ قرمز رنگ شده :به مقداری رنگ قهوه ای طبیعی به همان درجه و تون و یا تیره تر نیاز داریم. از پشت سر شروع به رنگ زدن می کنیم وبعد آن رنگی که رنگ قهوه ای به آن اضافه شده به قسمت های خط مویی که صورتی شده اند می زنیم.

 

وقتی که موی فعلی تان از رنگی که انتخاب کرده اید تیره تر است :به یک دکلره کننده نیاز داریم تا رنگ قبلی را به سطح و درجه برابر با رنگ انتخابی برساند و رنگ دلخواه بدست بیاید.

 

دکلره کننده ها :طراحی شده اند تا رنگ مصنوعی و شیمیایی را از موهای شما پاک کنند. این دکلره کننده ها برای روشن کردن موهایی با رنگ طبیعی موثر نخواهند بود.

 

شستشوی یک رنگ و پاک کردن یک رنگ :این دو اصطلاح یکی نیستند. شستشوی رنگ در پایان عمل رنگ زدن انجام می شود تا رنگ هایی را که جذب مو نشده اند از روی پوست سر ما پاک کند. اما پاک کردن رنگ بردن رنگ مومی باشد و معمولا وقتی که می خواهیم رنگ روشن تری بگذاریم این عمل را روی مو انجام می دهیم.

 

اگر مو بعد از استفاده از یک پاک کننده مو قرمز شد :برای خنثی کردن تون گرم ناخواسته ای که در مو ایجاد شده می توانیم یک رنگ با تون یا زمینه خاکستری یا بنفش به آن اضافه کنیم.

 

وقتی که رنگ غالب مو سفید است (بیشتر مو سفید شده ) :از جایی که سفید ترین موها را دارد شروع کنید . رنگی با یک درجه تیره از رنگ مورد نظر تان استفاده کنید. به خاطر نبود رنگ در تارهای مو رنگی که می گذارید روشن تر به نظر می رسد.

 

موی رنگ شده (موی زرد کمرنگ) :رنگدانه های طلایی یا قرمز یا کم دارد یا اصلا ندارد. بیاد داشته باشید هایلایت ها از رنگ هایی با تون های گرم ایجاد می شوند.

 

مویی که سریعا در حال سفید شدن است :استفاده از رنگ های روشن تر رنگ مطلوب تری خواهد داد چرا که موهای سفیدی که دوباره رشد کرده و با موهای رنگ کرده مخلوط می شوند کمتر مشخص می شوند.

 

نرم کردن موی سفید :اگر موهای سفید شما خیلی زبر و مقاوم در برابر رنگ باشد شاید لازم باشد که قبل از رنگ کردن آنها را نرم کرد. به راهنمایی های سازندگان رنگها توجه کرده و همیشه قبل از گذاشتن رنگ موهایتان را خشک نمایید. رنگی که بر روی موی خیس یا مرطوب گذاشته شده باشد رقیق شده و نتیجه رنگ رضایت بخش نخواهد بود .

 

موهای سفید مقاوم حاشیه سر :اول این منطقه و این موها باید رنگ شوند و پس از اتمام رنگ کردن دوباره باید رنگ شوند. احتمالا یک تون تیره تر باید به این ناحیه و موهایش زده شود.

 

پوشاندن رگه های سفید طبیعی در موها :از یک تون تیره تر از رنگ طبیعی استفاده نمایید و مدت زمان رنگ کردن را هم افزایش دهید.

 

یک زمینه سبز بر موی سفید یا زرد کمرنگ :اضافه کردن مقدار کمی رنگ قرمز یا طلایی رنگ سبز را از بین خواهد برد.

 

نارنجی آتشین در موهایی که از قبل روشن شده اند :هنگامیکه رنگ موی شما به اندازه کافی تیره نباشد این رنگ در موهایتان ایجاد می شود. رنگ شما باید از درجه رنگ موی شما تیره تر و یا هم رنگ موی شما باشد.

کلمات کليدي :آرایشی بهداشتی
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ٩:٠٦ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٧

انواع ماسک

الف ) ماسک های ضد چروک و ماسک های مرطوب کننده:

یکی از مواد رطوبت بخش ویتامین (E) است . روغن گیاهی و ویتامین ها در پوست نفوذ می کنند و افزون بر این که تازگی و شادابی و طراوت پوست را سبب می شوند ، از بروز چین و چروک جلوگیری می کنند . ویتامین Aو E مهم ترین عامل سلامت و زیبایی پوست بشمار می روند . قرن هاست که میوه ها و سبزی ها که حاوی این ویتامین ها هستند . جزو موثرترین مواد شاداب کننده ی پوست شناخته شده اند . برای داشتن پوست سالم باید رژیم غذایی نیز رعایت گردد و از درون هم این درمان ضروری است .

 

1) ماسک روغن زیتون جهت پوست های چروک دار :
سفیده ی تخم مرغ  4 عدد - پودر زاج سفید  15 گرم - بادام شیرین 8 گرم- چند قطره گلاب . 

ابتدا سفیده ی تخم مرغ را کاملا بزنید تا پف کند . سپس گلاب را اضافه کرده و کمی حرارت ملایم دهید . سپس روغن بادام و زاج سفید را نیز افزوده به خوبی مخلوط نمایید و آن قدر به هم بزنید تا حالت خمیری شکل به خود بگیرد . حال این ماسک آماده است و به روش های ذکر شده درقبل این ماسک را به مدت 20 دقیقه بروی پوست قرار دهید . در انتها ، با ولرم آبکشی کنید .

 

2) ماسک ضد چروک موم :
موم عسل  2 قاشق غذا خوری - چند قطره آب میوه ( هویج ، توت فرنگی ، هلو ، گلابی ، نارنج ، خیار و ...) .

موم را در ظرفی ریخته و در روی بخارآب قرار دهید تا کمی گرم شود . سپس ، چند قطره آب میوه از میوه های ذکرشده که دردسترس هستند به موم اضافه کنید . موم را آن قدر بزنید تا به حالت خمیری روان درآید . با قلم مو لایه ای ازموم را روی پوست صورت بکشید . 20 دقیقه صبر کنید ، آنگاه پوست را پاک کرده و با آب ولرم بشویید . این ماسک جهت از بین بردن چین و چروک پوست مفید است .

 

3) ماسک روغنی ضد چروک :
 روغن زیتون  1 قاشق چایخوری - عسل  1 قاشق چایخوری - زرده ی تخم مرغ 1 عدد.

درابتدا زرده ی تخم مرغ را کاملا بزنید . سپس ، عسل و روغن زیتون را کمی گرم کرده به آن اضافه نمایید . مخلوط را کاملا بزنید تا بکدست شود . بعد تا وقتی که ماسک گرم است آن را بر روی پوست صورت قرار دهید ؛ به مدت 20 دقیقه . اگرپوست شما خشک هم باشد ، ماسک را می توانید با یک پنبه ی آغشته به روغن زیتون و یا روغن کنجد پاک کنید و بعد با آب ولرم بشویید . این ماسک برای نرم کردن و طراوت بخشیدن به پوست های خشک و چروک دار مفید است .

 

4) ماسک ضد چروک ژلاتین :
پودر ژله یا ژلاتین  4 قاشق چایخوری - روغن زیتون  3 قاشق غذا خوری-  گلسیرین 2 قاشق غذا خوری .

پودر ژله را درون روغن زیتون و گلسیرین ریخته و آن قدر آن را هم بزنید تا یکدست شود . وقتی مخلوط آماده شد با قلم مو یک لایه ی نازک از آن را روی پوست بمالید . پس از 20 دقیقه ، ماسک را آرام برداشته و پوست را شست وشو دهید . برای رفع کاهش آب پوست ، یعنی خشکی ، افتادگی ، کدرشدن رنگ چهره و پیدایش چروک های ریز از این ماسک استفاده کنید .

 

5) ماسک ضد چروک برای پوست های خشک :
سیب تازه 1 عدد-  روغن زیتون1 قاشق غذا خوری.

 سیب تازه را خوب شسته و رنده کنید تا به صورت پوره درآید . آنگاه یک قاشق غذاخوری روغن زیتون خالص را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید . سپس ، پوره آماده شده را روی پوست صورت و گردن قرار دهید و به مدت 20 دقیقه به حالت استراحت قرار دهید . آنگاه پوست را با شیر پاک کرده و با آب ولرم بشویید . این ماسک برای طراوت و شادابی پوست خشک و چروک مفید است .

 

 6) شیرپاکن نرم و لطیف کننده :
خیار  1 عدد - شیر1 استکان .

خیار را به خوبی شسته و با پوست درون مخلوط کن کاملا له و خرد کنید و یا با رنده ریز رنده کنید . شیر را به آن بیفزایید و خوب هم بزنید . سپس مخلوط را چند ساعت بگذارید بماند . حال آن را صاف کرده ، محلول مورد نظر را در شیشه ای دردار ریخته و در یخچال نگهداری کنید . این محلول را می توانید روزانه یک بار به پوست بمالید .

 


ب ) ماسک های زیبایی و تأثیر آنها بر پوست

ماسک های زیبایی

ماسک ها موادی هستند که معمولاً از محصولات طبیعی تهیه می شوند و برای پاکیزه کردن، خروج مواد زائد از منافذ پوستی، نرم کردن و لطیف کردن پوست ، به کار می روند. هر ماسک را باید به مدت بیست تا سی دقیقه بر روی پوست قرار داد و سپس آن را به وسیله شستوی کامل با آب پاک کرد. می توان به جای شستشو با آب، ماسک را به وسیله پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست پاک کرد.

در اینجا به برخی از ماسک های مفید و رایج اشاره می کنیم :

1) ماسک آناناس:
این میوه تأثیر جالبی بر جوش های غرور به ویژه گلوله های چربی زیر پوستی (جوش های کیستیک) دارد. برای تهیه ماسک آناناس کافی است که یک آناناس رسیده را پوست بکنید و در مخلوط کن بریزید تا به صورت مخلوط غلیظی در بیاید.سپس به اندازه وزن آن به آن الکل میوه ( الکل اتیلیک ) بیفزایید و یک لیوان روغن آفتابگردان به مخلوط حاصل اضافه کنید. حال می توانید روزی یک بار، هر بار بیست تا سی دقیقه ، این مخلوط را به صورت ماسک بر روی صورت خود قرار دهید و سپس آن را با آب سرد بشویید.

 

2) ماسک پرتقال:
یک پرتقال را پوست بکنید، هسته ها و پوست های نازک پره های آن را جدا کنید، روی پوست صورت خود بخوابانید و پس از بیست دقیقه با آب سرد بشویید. این ماسک برای درمان جوش های غرور جوانی ( آکنه ) مؤثر است ولی افرادی که پوست خشک دارند نباید آن را مصرف کنند.

 

3) ماسک آلوی قرمز:
هفت یا هشت عدد آلوی قرمز تهیه کنید و هسته های آنها را خارج کنید. سپس آنها را با افزودن ده قطره روغن بادام کاملاً با یکدیگر مخلوط کنید تا به صورت یک ماده خمیری درآید. آنگاه این مخلوط را به مدت بیست دقیقه روی صورت خود قرار دهید و سپس با آب بشویید. این ماسک به ویژه در کسانی که منافذ پوستی آنها مثلاً در پوست بینی، باز و زشت منظره شده مؤثر است و پوست را زیبا می کند.استفاده از این ماسک را به افرادی که پوست چرب دارند توصیه می کنیم.

 

4) ماسک خیار:
یک یا دو خیار را رنده کنید و به صورت ماسک بر روی پوست صورت خود قرار دهید و بیست دقیقه بعد آن را با آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست خود پاک نمایید.ماسک خیار تأثیر زیادی در ایجاد طراوت و شادابی و لطافت پوست دارد.

 

5) ماسک زرده تخم مرغ:
به کسانی که پوست خشک دارند توصیه می شود که از این ماسک استفاده کنند تا پوستشان نرم و لطیف شود. زرده تخم مرغ مملو از چربی و کلسترول است و چربی پوست را تأمین می کند. برای تهیه ماسک زرده تخم مرغ کافی است یک زرده تخم مرغ را با چند قطره سرکه سیب و چند قطره روغن بادام یا زیتون یا آفتابگردان مخلوط کنید و به مدت بیست دقیقه روی پوست قرار دهید. سپس آن را به وسیله ی آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست پاک کنید.

 

6) ماسک سیب:
یک سیب را پوست بکنید و آن را نصف کنید و یک نیمه آن را خرد کنید و با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط نمایید و خوب هم بزنید. سپس آن را بر روی صورت و گردن بمالید، آنگاه پوست را با نوک انگشتان ماساژ دهید. برای این کار، ماساژ را از پایین گردن شروع کنید و به طرف بالا بیایید. سپس از سمت راست گردن به سمت چپ و بالعکس ماساژ دهید. آنگاه با نوک انگشتان به پوست صورت خود ضربات آرامی بزنید تا جریان خون پوست بیشتر شود.حال کمی صبر کنید تا ماسک خشک شود و پس از بیست دقیقه آن را بشویید.این ماسک باعث جلوگیری و درمان جوش صورت و سبب طراوت و تقویت پوست می شود.

 

 7) ماسک سفیده تخم مرغ:
سفیده تخم مرغ را با همان مقدار الکل طبی (الکل سفید) مخلوط کنید و آن را با نوک انگشتان خود بردارید و روی پوست بگذارید و ماساژ دهید. روش ماساژ باید از پایین به بالا و از سمت راست به چپ و چپ به راست باشد.سپس کمی صبر کنید تا ماسک خشک شود و بیست دقیقه بعد بشویید.این ماسک نیز برای رفع چین و چروک صورت مناسب است.

 

8) ماسک هلو:
برای تهیه این ماسک کافی است سه یا چهار هلوی تازه را بشویید و هسته آنها را خارج کنید. (لازم نیست پوست هلوها را بکنید.) هلوها را له کنید و با یک زرده تخم مرغ و یک قاشق غذاخوری پودر جوانه گندم کاملاً مخلوط کنید و بر روی پوست صورت بمالید و بیست دقیقه بعد آن را با آب سرد یا پنبه آغشته به گلاب پاک کنید.این ماسک در رفع خشکی پوست و ایجاد طراوت و تازگی و جلوگیری از چروک صورت بسیار مؤثر است.

 

 9) ماسک لیموترش:
این ماسک برای پوست های خشک مفید است. برای تهیه این ماسک، آب یک لیموترش تازه را بگیرید و با یک زرده تخم مرغ و چند قطره روغن بادام یا آفتابگردان مخلوط کنید و بر روی پوست بمالید و ماساژ دهید و پانزده دقیقه بعد آن را بشویید.

 

10) ماسک گلابی:
این ماسک برای پوست های چرب بسیار مفید است . استفاده از این ماسک را به افرادی که منافذ پوستی آنها واضح و نازیبا شده توصیه می کنیم. برای تهیه آن کافی است که یک گلابی رسیده را خرد کنید و بر روی پوست صورت بمالید و بیست دقیقه ی بعد آن را با آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست خود پاک کنید.

کلمات کليدي :انواع ماسک
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۱٢:۱۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ مهر ۱۳۸٧

نکاتی در خصوص سیب زمینی

جلوگیری از ترک خوردن سیب زمینی :
 اگر می خواهید هنگام پختن ، سیب زمینی شما ترک نخورد ، قبل از پختن قدری کره یا روغـــــــــــن روی سیب زمینی بمالید . با این کار نه تنها سیب زمینی ترک نمی خورد ، بلکه طعم بهتری هم پیدا می کند .

رفع پوسیدگی سیب زمینی :
 اگر سیب زمینی خام شما بر اثر گذشت زمان یا هر علت دیگر نرم و پلاسیده است ، آنها را به مدت نیم ساعت درون آب سرد بریزید . دوباره  سفت شده و تازگی خود را باز می یابند .

روش پخت سریع سیب زمینی
 برای این که سیب زمینی ها سریعتر پخته شود ، یک جسم نوک تیز داخل آن فرو کنید ، تا سوراخ شود . سپس سیب زمینی ها را داخل آب جوش بپزید .

روش سرخ کردن سیب زمینی
 بهترین روش برای سرخ کردن سیب زمینی این است که ظرف گودی را انتخاب کرده  تا نیمه آن روغن بریزید . بعد از گرم شدن روغن، سیب زمینی های خلال شده را داخل آن ریخته و بدون هم زدن آن منتظر بمانید ، بعد از چند دقیقه سیب زمینی ها روی روغن قرار می گیرند . آن ها را بردارید و مقداری دیگر سیب زمینی داخل روغن بریزید . به همین صورت تمام سیب زمینی ها را سرخ کنید . روغن باقی مانده از این کار سفید است و برای پخت مواد دیگر هم می توانید از آن استفاده کنید .

نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۱۱:٥٩ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٦ مهر ۱۳۸٧

  خواص پونه

پونه از خانواده نعناع است وبرای هضم غذا مفید می باشد جویدن نعناع و پونه برای بر طرف کردن سکسکه مفید است و ضد تشنج و آرام کننده اعصاب است به درمان اسهال و بیماری های روده ای کمک می کند همچنین حاوی مقدار زیادی ویتامین A,B است.

خواص درمانی : پونه کوهی از بهترین گیاهان تقویت کننده بشمار می رود مصرف پونه کوهی کار روده ها را منظم می کند درد معده و بی اشتهایی را تسکین می دهد و برای ناراحتی های کبدی بسیار موثر است . دم کرده پونه برای اسهال خونی و اسهال های باسیلی و همچنین ناراحتی های عصبی اختلالات گوارشی مفید و موثر است. دم کرده پونه تقویت کننده خوبی است اگر گاهی پس از صورف غذا در معده احساس سنگینی نمودید و یا غذا را ترش کردید و یا به کلی ناراحت شدید می توانید ازاین دم کرده استفاده کنید.

نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۱:٥٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧

بیسکویت پکینگ پودر

مواد لازم :
آرد 2 پیمانه – پکینگ پودر 4 قاشق چایخوری – نمک نیم قاشق چایخوری – شکر 2 قاشق سوپخوری – روغن جامد 4 قاشق سوپخوری – شیر نیم پیمانه .

طرز تهیه :
آرد ، پکینگ پودر و  نمک را مخلوط می کنیم بعد شکر و روغن را اضافه می کنیم و با همزن می زنیم ، سپس شیر را اضافه کرده و تا آنجایی که خمیر یکدست شود هم می زنیم . بعد از این که آماده شد به اندازه یک قاشق چایخوری از خمیر برداشته و به صورت گلوله در می آوریم و با انگشت کمی پهن می کنیم . سپس در سینی چرب شده فر می چینیم و در فری که از قبل با دمای 375 درجه فارنهایت گرم شده می گذاریم تا بپزد.

کلمات کليدي :انواع شیرینی
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ٩:٥٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧

گوشفیل

مواد لازم :

الف ) مواد لازم برای خمیر گوشفیل :
تخم مرغ یک عدد – شیر 50 گرم – روغن مایع 2 قاشق سوپخوری – ماست 125 میلی لیتر – پکینگ پودر 2 قاشق چایخوری – وانیل نیم قاشق چایخوری – آرد 375 گرم .

ب ) مواد لازم برای شربت گوشفیل :
شکر250 گرم – آب 150 میلی لیتر – زعفران حل شده 2 قاشق سوپخوری – آبلیمو 1 قاشق چایخوری

طرز تهیه :

الف ) طرز  تهیه شربت گوشفیل :
شکر ، آب ، زعفران حل شده را با هم حرارت می دهیم تا بجوشد و پس از این که حبابهای سطح روی آن شفاف شد آبلیمو را اضافه کرده و از حرارت برمی داریم و خنک می کنیم .

 ب ) طرز تهیه خمیر گوشفیل :
ابتدا تخم مرغ و شیر را مخلوط می کنیم  . 2 قاشق شربت و کمی روغن اضافه می کنیم و هم می زنیم . سپس ماست و وانیل و پکینگ پودر را اضافه می کنیم و هم می زنیم . مواد که یکدست شد آرد را به تدریج می افزاییم تا خمیر مناسب آماده شود و نچسبد . بعد حدود یک ساعت خمیر را استراحت داده و با حوله ای می پوشانیم . بعد از یک ساعت که خمیر خودش را گرفت ، به قطر نیم سانتیمتر روی سطحی که آرد پاشیده ایم پهن می کنیم و به شکل متوازی الاضلاع های کوچکی برش می دهیم . سپس در روغن سرخ می کنیم . بعد از این که سرخ شدند داخل شربت انداخته و زود خارج می کنیم تا ترد بماند و خمیر نشود . بعد در ظرف مناسب چیده و با دارچین تزیین می کنیم .

کلمات کليدي :انواع شیرینی
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۸:٤٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧

فرنی میوه ای

مواد لازم :
آرد برنج 3 قاشق غذاخوری- شیر نیم لیتر- شکر 3 قاشق غذاخوری- عرق بید مشک نیم لیوان – خامه 2قاشق غذاخوری- موز 1 عدد .

طرز تهیه :
ابتدا آرد را در شیر حل می کنیم سپس روی شعله قرار داده و مرتب هم می زنیم ، شکر را اضافه می کنیم و وقتی مواد به جوش آمد عرق بیدمشک را می افزاییم ، فراموش نشود که مرتب هم می زنیم تا ته نگیرد و سفت نشود . بعد خامه را اضافه می کنیم . توجه که بعد از این که خامه را افزودیم ، مواد دیگر نباید بجوشد . مواد آماده شده را از روی شعله برداشته و موزهای تکه تکه شده را به آن اضافه می کنیم و سپس در ظرف مناسب کشیده و برای سرو خنک می کنیم.

کلمات کليدي :انواع دسر
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ٢:۱۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧

 نرم افزار فارسی سلامت

آیا وزن شما با قدتان متناسب است؟ آیا ممکن است با وجود اینکه ظاهرا وزن متناسبی نسبت به قدتان دارید باز هم در خطر بیماریهای مرتبط با چاقی همچون دیابت و بیماریهای قلبی عروقی قرار داشته باشید؟ تعداد مناسب ضربان قلب شما به هنگام انجام ورزشهای هوازی چیست؟ میزان کالری روزانه مورد نیاز بدن شما چه مقدار است؟
نرم افزار سلامت قادر است در تمامی موارد فوق شما را کمک کرده و این مالتی مدیا پزشکی با حجم کم و بدون نیاز به نصب ابزاری مفید برای کلیه افراد می باشد این نرم افزار با استفاده از معتبر ترین منابع پزشکی و اطلاعات موجود در سایت مایو کلینیک و پس از مشورت با تنی چند از پزشکان تهیه شده است. این نرم افزار که از چهار قسمت کلی شامل محاسبه درصد چربی تشکیل دهنده بدن، کالری مورد نیاز روزانه، محاسبه تعداد ضربان قلب هدف به هنگام ورزش و اندازه گیری شاخص توده بدنی تشکیل یافته است ابزار مناسبی را جهت افزایش اطلاعات شما درباره تندرستی خود فراهم می آورد. استفاده از این نرم افزار به اشخاصی که دچار بیماریهای مزمن همچون دیابت، افزایش فشار خون یا بیماریهای قلبی عروقی هستند توصیه نمی گردد.

قابلیت های کلیدی نرم افزار فارسی سلامت:
- قابلیت محاسبه درصد چربی تشکیل دهنده بدن با وارد نمودن اطلاعات درخواستی
- قابلیت محاسبه کالری مورد نیاز روزانه
- دستورات و توصیه های پزشکی موجود در هر بخش از برنامه
- امکان محاسبه شاخص های توده بدنی یا همان نسبت قد به وزن که یکی از ملاک های سنجش سلامتی است
- امکان محاسبه تعداد ضربان قلب هدف هنگام ورزش
- نرم افزار با حجم کم و بدون نیاز به نصب
- و ...

توجه : استفاده از این نرم افزار به اشخاصی که دچار بیماریهای مزمن همچون دیابت، افزایش فشار خون یا بیماریهای قلبی عروقی هستند توصیه نمی گردد.

دانلود - 1.56 مگابایت

کلمات کليدي :سلامت
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ٤:٠٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧

سه نکته مهم برای داشتن پوستی لطیف

سه اصل اساسی برنامه مراقبت از پوست عبارت است از :
الف : پاک کردن
ب:  تقویت کردن و غذا دادن
پ:  رساندن مواد مغذی به پوست

برای این منظور به نکات زیر توجه کنید:
برای مالیدن کرم به صورت، نوک انگشتان را با ملایمت و به صورت دایره وار از پایین به بالا روی صورت حرکت دهید تا کرم جذب پوست گردد.

صورت را ماساژ دهید تا کرم جذب شود. حدوداً 20 دقیقه طول می کشد تا کرم کاملاً جذب پوست صورت شود.

اجازه ندهید کرم بیش از 20 دقیقه روی صورت شما باقی بماند، زیرا پس ازاین مدت باعث جذب دودهو گرد و غبار می شود و ممکن است سبب انسداد منافذ پوست شود.

برای پاک کردن کرم از یک تکه پنبه یا دستمال کاغذی مرطوب استفاده کنید تا رطوبت پوست ازبین نرود.

حوله مخصوص صورتتان را تمیز و نرم نگه دارید.

هنگام خواب کرم روی صورتتان را پاک کنید و با کرم روی صورت به رختخواب نروید.

به عبارتی اگر از کرم های شب استفاده می کنید، نیم ساعت قبل از خواب به صورتتان کرم بمالید. ۲۰ دقیقه صبر کنید تا کرم کاملاً جذب پوست شما شود. سپس به آرامی با یک تکه پنبه مرطوب صورتتان را پاک کنید.

کلمات کليدي :آرایشی بهداشتی
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ٢:٠٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧

ادامه مطلب ابرو

برداشتن ابرو با موچین

برداشتن ابروها با موچین:هنگام برداشتن ابروها به وسیله موچین بهتر است که:

1-  ابروها را به وسیله کمی روغن با شیر پاک کن نرم کنیم.

2-  پوست را محکم بگیریم.

3-  موها را یکی یکی در مسیر رشد مو در بیاوریم.

4- بعد از برداشتن موها، کمپرس آب سرد روی آن گذاشته و کمی ضدعفونی کننده برای جلوگیری از تورم روی آنها بمالیم.

5- برای فرم دادن به ابرو میتوانیم از مداد ابرو و پودر ابرو استفاده کنیم. قبل از استفاده از مداد ابرو باید حتما آن را با مدادتراش مخصوص مدادهای آرایش بتراشیم.

کلمات کليدي :آرایشی بهداشتی
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۱:٥٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧

ادامه مطلب ابرو

نکاتی مهم و موثر درآرایش و زیبایی ابروها

اولین گام برای آرایش توجه به ابروان است. ابروان نقش قاب را یرای چشم بازی میکنند، یک تصویر زیبا در قاب زیبا و مناسب جلوه بیشتری پیدا میکند.

ابروان کمک میکنند که چشمها و صورت قشنگی واقعی خودشان را بیشتر نشان دهند، البته در صورتی که مرتب و فرم گرفته باشند.

باید بیشتر سعی کنیم که ابروها را تا حد امکان طبیعی نگهداریم. بعضی ابروها فقط نیاز به برداشتن چند تار مو بعضی با تغییر دادن فرم، کامل میشوند. البته موقع برداشتن ابرو باید توجه داشت که موها یکی یکی و در جهت رشد مو برداشته شوند.

برای برداشتن ابرو حتما لازم است چند نکته رعایت شود. باید توجه داشته باشیم که چگونه فرم ابروان را پیدا کنیم. مداد را در امتدا بینی تا گوشه داخلی چشم میگذاریم، به این ترتیب خط شروع ابرو مشخص میشود. موهای بین دو ابرو را باید برداشت. مداد را کنار بینی میگذاریم به طوریکه امتداد آن از وسط مردمک چشم بگذرد، و یا به طور عمودی روی صورت قرار میدهیم تا از کنار لبه خارجی چشم عبور کند. حال محل بالاترین نقطه ابرو را مشخص میکنیم. مداد را کنار بینی، در مسیری که از گوشه خارجی چشم عبور میکند قرار میدهیم تا نقطه انتهایی ابرو را مشخص کنیم.

ابروی خوش فرم به زیبایی و جذابیت صورت میفزاید تا حدی که حتی با حرکت ابرو و چشم میتوانیم احساس خودمان را نیز ابراز کنیم.

وقتی ابروها باریک و بالا هستند به صورت حالتی میدهند که بیننده را بیشتر متوجه ابروها میکند تا سایر اعضای صورت. ابروهایی که فاصله بین آنها زیاد باشد و گوشه خارجی ابرو کمی رو به پایین باشد نگاهی خالی و بیتفاوت به چشم میدهد. ابروهای پهن و نزدیک به هم چهره را اخم آلود و ترشرو نشان میدهد. فاصله طبیعی بین دو چشم در ابروهای طبیعی برابر است با پهنای یک چشم. در چشم های نزدیک به هم باید فاصله ابروها را به اندازه پهنای یک چشم بگیریم و اشکالی ندارد که مداد اندازه گیری کمی در گوشه داخلی چشم به طرف چشم قرار بگیرد. برای چشم های دور از هم نیز فاصله دو ابرو را به اندازه یک چشم فرض میکنیم و مداد را جهت اندازه گیری کمی داخل تر قرار میدهیم، البته در گوشه خارجی چشم در بعضی افراد ابروها رو به پایین رشد میکنند که حتما باید آنها را با قیچی کوچک مخصوص ابرو و مژه کوتاه کنیم و جالب است که در این نوع ابروها حتی مژه ها هم مسیر رشدشان به طرف پایین است و مستقیم همه آنها را میتوانیم به وسیله فر مژه تاب بدهیم.

برداشتن ابروها با موچین:هنگام برداشتن ابروها به وسیله موچین بهتر است که ابروها را به وسیله کمی روغن با شیر پاک کن نرم کنیم. پوست را محکم بگیریم. موها را یکی یکی در مسیر رشد مو در بیاوریم. بعد از برداشتن موها، کمپرس آب سرد روی آن گذاشته و کمی ضدعفونی کننده برای جلوگیری از تورم روی آنها بمالیم.

برای فرم دادن به ابرو میتوانیم از مداد ابرو و پودر ابرو استفاده کنیم. قبل از استفاده از مداد ابرو باید حتما آن را با مدادتراش مخصوص مدادهای آرایش بتراشیم.مدادهای آرایشی ابرو معمولا به رنگهای قهوه ای روشن، متوسط، تیره، زغالی، سیاه و جگری تیره هستند. بهتر است که رنگ مداد مورد استفاده یک درجه روشن تر از ابروی اصلی انتخاب شود. برای ابروهای بسیار روشن (بلوند) رنگ مداد کمی تیره تر توصیه میشود.قبل از مصرف مداد حتما ابروها را به طرف بالا و گوشه ابرو را به طرفین، در مسیر رشد موها برس کنیم و سپس با مداد نوک تیز خط نازک میکشیم و آرام آرام خط را پهنتر کرده و فرم میدهیم.میتوانیم از پودر استفاده و با برس ابرو از گوشه داخل ابرو شروع، به طرف وسط ابرو و سپس به سمت گوشه خارجی ادامه داده و سپس با یک برس تمیز پودرهای اضافی را تمیز نموده و حالت طبیعی به ابروها دهیم.

کلمات کليدي :آرایشی بهداشتی
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۱۱:٥۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧

راه داشتن ابروانی زیبا و فوق العاده

برای داشتن ابروانی زیبا و فوق العاده موارد زیر را دنبال کنید :

1: همیشه ابروها را به سوی بالا شانه کرده و مرتب کنید تا به طورطبیعی به شکلی قوس دار در بیایند.

2 : مراقب شکل ابرو باشید. ابروها باید از بالای مجرای اشکی شروع و در بالاترین نقطه پشت چشم تیز شده و در گوشه بیرونی چشم پایان یابند. بسیاری از خانم ها اشتباه کرده و مو های این قسمت از ابروها را بر می دارند ولی این کار باعث می شود که ابروها اریب شده و شما همیشه به نظر عصبانی و اخمو بیایید.

3 : پوست خود را آماده نمایید. یک تکه پنبه را به تقویت کننده یا منقبض کننده پوست آغشته کرده و به روی ابروها بمالید.

4: یک مداد را روی خط خارجی ابرو نگه داشته و ببینید درکجا نقطه اوج ابرو واقع می شود . از نقطه کمان ابرو تا انتهای آن ، ابروی شما باید یا صاف و یا کمی قوس دار برداشته شود. البته این قسمت بستگی به سلیقه خود شما دارد.

5: موچین را با زاویه 45 درجه نگه داشته و سپس موهای زیر خط ابروها را بردارید. ابروها را در جهت رشد موها بیرون بکشید. سعی کنید از فرم طبیعی ابروی خود تبعیت نمایید نه از تمایلات خود زیرا ابروهای شما در فرم طبیعی زیباتر هستند.

6: نواحی کم پشت ابرو که خالی به نظر می رسد را با یک مداد تیزشده ابرو پر کنید. مداد را خیلی کم رنگ و سطحی بر روی ابرو بکشید با حرکات سریع روی موهای ابرو حرکت دهید. پودر ابرو ظاهری طبیعی تر به ابروهای شما می دهد. با استفاده از برس ابرو پودرهای روی ابرو را پاک کنید. اگر در کار برداشتن ابرو بی تجربه هستید از ژل های رنگی ابرو نیز می توانید استفاده کنید. روی ابروها را با این ژل با حرکات بالا و پایین بپوشانید. ژلهای اضافی را از روی ابرو پاک کنید و به ابروها شکل دلخواه را بدهید و بگذارید تا خشک شوند.

نکته: رنگ ابرو از رنگ مو دو درجه روشن تر است. اگر موهای شما بلوند باشد برعکس 2 درجه تیره تر است.

کلمات کليدي :آرایشی بهداشتی
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۸:٥٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧

8 ترفند برای زیباتر شدن

برخی چهره ها احتیاج به اصلاحاتی دارند که بهتر است با شیوه درست انجام آن آشنا شوید:

کانتورینگ، یکی از راه‌های پوشاندن عیوب چهره است.اصولا چهره بعضی آدم‌ها نواقصی دارد که یا با آن کنار می‌آیند یا جراحی می‌کنند یا با آرایش، این نقاط ضعف رامی‌پوشانند. کانتورینگ یکی از مراحل آرایش است که نواقص اجزای صــورت را می‌پوشاند. شما با این تکنیک قادر خواهید بود چهره خود را به فرم ایده‌اال نزدیک کنید.

1 - کانتورینگ فرم صورت: کانتورینگ فرم صورت یکی از کاربردی‌ترین انواع کانتورینگ است و باتوجه به اینکه ایده ال‌ترین فرم صورت، فرم بیضی شکل است، هنگام آرایش می‌تـوانـیـد فـرم صورت خود را با استفاده از کرم پودر و رژ گـونـه بـه ایـن فرم مطلوب درآورید.

 انواع فرم صورت به این گروه‌ها تقسیم می‌شود:
صورت گرد، قلبی شکل، کشیده، مستطیلی، گلابی‌شکل و مربع.

در تغییر حالت هر کدام ازاین چهره‌ها، باید این 2 نکته را رعایت کنید:
سر حد کرم پودرهای روشن‌تر و تیره‌تر را طوری با هم مخلوط کنید که خط جدا‌کننده میان آنها مشخص نباشد.

از یکی از قوانین رنگ‌ها برای اصلاح نواقص صورت خود بهره بگیرید:
رنگ‌های روشن اجزای صورت را بزرگ‌تر، برجسته‌تر، جلوتر و بیرون زده‌تر جلوه می‌دهند.رنگ‌های تیره اجزای صورت را کوچک‌تر، عقب‌تر، دورتر و نامشخص‌تر جلوه می‌دهند.

2 - پهن‌ترکردن بینی باریک: دو طرف بینی را با کرم پودر روشن‌تر های‌لایت کنید. چنانچه بینی نوک تیزی دارید، از کرم پودر با درجه رنگ تیره‌تر روی نوک بینی استفاده کنید.

3 - پنهان‌کردن برآمدگی روی بینی: با زدن کرم‌پودر تیره‌تر درست روی برآمدگی و های‌لایت‌کردن دو طرف برآمدگی با کرم پودر روشن‌تر، این برآمدگی را پنهان سازید.

4 - صاف جلوه‌دادن بینی خمیده: با استفاده از کرم پودر تیره‌تر روی قسمت برآمدگی و های‌لایت‌کردن طرف مقابل بینی با کرم پودر روشن‌تر، بینی خمیده را صاف نشان دهید.

5 – باریک‌کردن بینی پهن: با زدن کرم پودر تیره‌تر در دو طرف بینی و های‌لایت‌کردن خط میان بینی با کرم پودر روشن‌تر، بینی پهن را باریک‌تر جلوه دهید.

6 – کوتاه‌کردن بینی بلند: با کرم پودر تیره‌تر نوک و بخش زیرین بینی را بپوشانید.     
    
 7 - برای کوتاه‌تر جلوه‌دادن پیشانی بلند: از کرم‌پودری که 3 درجه تیره‌تر از رنگ چهره‌تان است، در سرحد پیشانی و موی سر خود بزنید و آن را به سمت پایین پخش کنید.

8 - برای بلندتر جلوه‌دادن پیشانی کوتاه: مانند مراحل فوق عمل کرده اما از کرم پودری که 3 درجه روشن‌تر از پوست صورت‌تان است، استفاده کنید.

کلمات کليدي :آرایشی بهداشتی
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ٢:۳۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧

طرز تهیه ذرت مکزیکی در ماکروویو

مواد لازم :
ذرت پخته شده 300 گرم - مارگارین 1 قاشق غذاخوری- سس مایونز 2 قاشق غذاخوری- پودر آویشن 1 قاشق چایخوری- آبلیموی تازه 2 قاشق غذاخوری-نمک و فلفل به مقدار لازم- پودر سیر 1 قاشق چایخوری- قارچ پخته به میزان دلخواه .

طرز تهیه :
ذرت را در ظرف مخصوص ماکروویو بریزید. با قدرت 80 درصد به مدت 2 دقیقه در ماکروویو قرار دهید. (در فاصله ای که ذرت در ماکروویو است، 3-2 بار آن را هم بزنید تا تمامی ذرت ها گرم شوند) سپس کره، آویشن، نمک و فلفل و پودر سیر را اضافه کنید و 2-1 دقیقه دیگر با همان قدرت در ماکروویو قرار داده تا کره ذوب شود. در این زمان ذرت را از ماکروویو خارج نموده،سپس قارچ پخته، سس مایونز و آبلیمو را اضافه کنید.

نکنه : برای تهیه ی ذرت مکزیکی می توانید از کنسرو ذرت یا ذرت منجمد نیز استفاده کنید.

کلمات کليدي :آشپزی
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ٢:۱۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧

خواص پیاز

پیاز خام دارای ویتامینC فراوان و ویتامین های A,B و املاح معدنی از قبیل گوگرد، آهن ، آهک ، فسفر، پتاسیم، سدیم ، ید، سیلیس ، کلسیم ، استات دوشو، سیترات ، اینولین، صمغ وموم است.

فسفر قدرت فکر را بالا می برد.

گوگرد موجود در پیاز جهت ضد عفونی کردن خون، ششها و برطرف کردن آسم، ورم گلو، برونشیت و گریپ (به خاطر وجود ماده آلیسین) موثر است.

پیاز دارای ید است. و در درمان گواتر، اسکوربوت و بیماریهای لنفاوی مانند ورم غده، آبسه و جوشهای زیرپوست تاثیر فراوان دارد.

سیلیس موجود در پیاز در نگهداری استخوانها و رگها ضروری است.

پیاز حاوی مقداری هورمون و دیاستاز است که موجب تقویت غده اشکی و گوارشی و غده جنسی میشود .

پیاز دارای آنتی بیوتیک است که خون و مجاری تنفسی را ضد عفونی میکند.

پیاز از بیماریهای قندی ، کلیوی ، مثانه ، ورم ساقها ، پروستات و رماتیسم مفصلی جلوگیری می کند.


خلاصه ای از اثرات درمانی پیاز

سیستم اعصاب مرکزی: آرام بخش سیستم گردش خون: پایین آورنده فشار خون ، کاهش چربی خون پیشگیری و درمان تصلب رائین

سیستم گوارشی(داخلی): پائین آورنده قند خون (دیابت) ، اشتهاآور ، ضد اسپاسم (انقباض ، تشنج انقباضی) ، رفع سنگهای مجاری صفراوی ، درمان اختلالات روده ، رفع مسمومیت 

سیسم مجاری اداری: ادرارآور (مدر) ، کاهش اوره خون ،دفع سنگهای مجاری اداری، رفع آندوم پروستات ، رفع احتباس ادارا ، درمان التهاب مجاری ادراری ، درمان عفونت مثانه
 
سیسم مجاری تنفسی : مسکن سرفه ، سرماخوردگی

سیستم محافظ بدن (پوست و مو): ترمیم سوختگی، پسوریازیس (داءالصدف) ، درمان برص (ویتیلیگو) ، جلوگیری از ریزش مو ، مسکن درد و التیام زخم ، ضد قارچ ، درمان آبسه و تاول
 
موارد مختلف: ضد باکتری ، درمان همورویید ، تقویت قوه باء ، ضد عفونی کننده ( گندزدا) ، رفع گزیدگی ، پیشگیری و درمان بیماری سرطان ، ضدآسکوربوت

نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۸:٥٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧

علل و راههای درمان چاقی ران

 اصولاً خانم ها بیشتر از قسمت ران ها چاق می شوند. چاقی ران ها معمولاً در دختـر ها از سن چهارداه پانزده سالگی شروع می شود و با بالا رفتن سن افزایش یافته و لایه های پوست نـازک تـر می شوند.

چاقی ران یا سلیولیت بیشتر در خانم ها بعد از زایمان و همچنین در افرادی که از قرصهای ضد حاملگی اسـتـفـاده می کنند ایجاد می شود. همچنین این عارضه می تواند بعد از بــه وجود آمدن جراحت در بدن که سیستم گـردش خـون را مـخــتل می کند ایجاد شود.

در افرادی که پیـوسته در حالت نشسته هستند نیز بافت های پیوندی سخت تر شده و در پوست فرورفتگی ایجاد می کند.

مرد ها کمتر دچار این عارضه می شوند، به این علت که شبکه سلول های چربی آن ها در عمق پوست وجود دارد. اگر به نقشه بدن زن نگاه کنید، خواهید دید که سلول ها شکل بسیار صافی دارند و بسیار به سطح پوست نزدیک هستند و این مسئله باعث گود رفتگی و فرورفتگی در پوست می شود. اما سلول های بدن مرد شکل تیز تری دارند و با فاصله بیشتری از پوست واقع شده اند که باعث می شود به ندرت به این عارضه مبتلا شوند.

 درمان بعضی عوامل که ابتلا به سلیولیت یا چاقی ران را تشدید می کنند:

بر حلاف استحکام ناخنها و رنگ و بافت مو که نمی توان کاری در موردشان کرد، برای مبارزه با چاقی ران راه های بسیاری وجود دارد.

نوشیدن آب کافی : آب کمک می کند که سیستم دفعی به خوبی عمل کند و کلیه سموم و مواد زائد را از بدن خارج کند. سعی کنید روزی حداقل 7  لیوان آب بنوشید.

رژیم های غذایی : عادتهای بد غذایی (الکل، کافئین، ...) به ایجاد چاقی ران کمک می کنند چون مواد دفعی و سمومی که تولید می کنند در بافت های چربی باقی مانده و خارج نمی شوند. بر خلاف آنچه که شنیده اید، رژیم های غذایی هرگز با این عارضه مقابله نمی کنند. در واقع، رژیم های غذایی حتی خطر ابتلا به آن را نیز افزایش می دهند چون فکر می کنیم که بدن بی غذا مانده است و در صدد جبران آن بر می آییم که این به چاقی ران کمک می کند. همه ی چربی های اشباع شده به ایجاد سلیولیت یا چاقی ران کمک می کنند. این چربی ها راه شاهرگ ها رامی بندند و در بافت ها باقی می مانند و باعث اختلال در سیستم دفعی بدن می شوند. پس حتماً خودسرانه رژیم نگیرید ، بلکه با کمک مشاور تغذیه این کار را انجام دهید تا عوارض آن را نبینید .

نکشیدن سیگار: سیگار کشیدن نه فقط برای پوست و ریه ها ضرر دارد، بلکه با منقبض کردن مویرگ ها باعث ضعیف تر شدن پوست می شوند. همچنین باعث خراب کردن بافت های پیوندی شده و به ایجاد فرورفتگی و چاقی ران کمک می کند. پس از کشیدن سیگار خودداری کنید.

دوری از استرس و فشار : استرس و فشار باعث درد های عضلانی می شود. همچنین باعث مسدود کردن بافت ها شده و سیستم دفعی بدن را مختل می کند. پس سعی کنید استرس نداشته باشید و فشار عصبی به شما حمله نکند .

معالجات و درمان های مختلف: معالجات و درمان های مختلف نیز باعث مختل شدن عملیات طبیعی بدن می شودو سیستم دفعی بدن را آسیب می رساند. قرص های رژیمی، قرص های خواب آور و قرص های ادرار آور، همه می توانند باعث چاقی ران ها شوند. قبل از این که از این داروها استفاده کنید با پزشک خود مشورت کنید و خودسرانه دارو مصرف نکنید. 

ورزش کردن: همیشه یک جا نشستن نیز به این عارضه کمک می کند. ورزش،بسیاری خطرات را برای سلامتی شما کاهش می دهد و باعث می شود که کمتر به آن عارضه دچار شوید. ورزش قدرت عضله ها را بالاتر برده و سیستم گردش خون را تنظیم می کند و سلامتی عمومی بدن را بالا تر می برد. پس روزانه حداقل نیم ساعت ورزش کنید.

کلمات کليدي :تناسب اندام
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۸:٢٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧

بهترین درمان برای چاقی‌های موضعی

ورزش کردن، خصوصاً پیاده‌روی بیش از 30 دقیقه و حداقل چهار بار در هفته در پیشگیری از چاقی موضعی موثر است.

چاقی موضعی حتی در افراد لاغر هم دیده می‌شود و برای جلوگیری از این چاقی‌ها پیشنهاد می‌شود که از خوردن غذاهای آماده به خصوص غذاهای همراه با مواد افزودنی در نیمه دوم روز به عنوان عصرانه و شام خودداری شود.

همچنین انجام مکرر تمرینات ورزشی و مصرف مقدار کافی آب در پیشگیری از چاقی موضعی لازم است.

کلمات کليدي :تناسب اندام
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۱٠:٠٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٧

پاک کردن لکه آدامس

گاهی اوقات برایتان اتفاق افتاده که آدامسی به لباس شما بچسبد . برای حل این مشکل می توان از راه های زیر استفاده نمود :

1-در مرحله اول می توانید یک تکه یخ روی لکه بگذارید و بعد آدامس سفت شده را بکنید. 
 
2 اگر پارچه شما قابل شستشوست , کمی سفیده تخم مرغ روی آدامس بمالید تا نرم شود و تا جایی که ممکن است آدامس را از روی پارچه بردارید و سپس بشویید.

3- اما اگر پارچه شما قابل شستشو نمی باشد با یک تکه اسفنج ابتدا تراکلرید کربن و سپس آب و صابون بمالید , این عمل را تکرار کنید تا پاک شود .

توجه :  باید برای پاک کردن لکه آدامس احتیاط کرد تا پارچه آسیب نبیندو پاره یا سوراخ نشود.

نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ٩:٥٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٧

راهی آسان و ساده برای تمیز کردن فرش

بهترین ، آسانترین ، ارزانترین و مقرون به صرفه ترین ، سریعترین روش برای تمیز کردن قالی و فرشها استفاده از روزنامه باطله است .

در این روش ابتدا روزنامه های باطله ای را که دیگر مورد استفاده ای ندارند را در آب خیس می کنیم و ریز ریز کرده و روی فرش می ریزیم ، طوری که تمام سطح فرش را خرده های خیس روزنامه پر کند ، سپس به وسیله یک جاروی زبر ، فرش را از بالا به پایین و بالعکس جارو می کنیم ،بعد از جارو کردن که خرده های روزنامه را جمع کردید ،   در آخر یک دستمال نمدار تمیز و یا پارچه توری را روی فرش بکشید . با این کار فرش و یا قالیتان تمیز می شود و نیازی به قالیشویی ندارید و مقرون به صرفه است و نه هزینه ای دارد و نه وقت زیادی می برد. مژه 

کلمات کليدي :خانه داری
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ٩:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٧

بر طرف کردن شکنندگی ناخن ها

شاید برای شما دوست عزیز این مشکل پیش آمده باشد که ناخن هایتان زود بشکند و یا به رنگ زردی بزند یعنی ناخنهایی حساس و شکننده داشته باشید . ممکن است این مسئله ناشی از کمبود کلسیم و ویتامین های مورد نیاز بدن باشد . برای رفع این مشکل ٢ راه پیشنهاد می گردد :

١- هفته ای ٣ بار ناخن های خود را با آبلیمو شستشو دهید ، این کار باعث سفیدی ناخن ها شده و دیگر ناخن هایتان نمی شکند .

٢- هفته ای ٢ الی ٣ بار روی ناخن های خود ید سفید بمالید تا از حالت شکنندگی درآید.

کلمات کليدي :بهداشت شخصی
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ٢:٤٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٧

شما هم می توانید از لاغری نجات پیدا کنید

علتهای لاغری و روشهای درمان

لاغری یک مکانیسم مزمن است و مثل هر پروسة مزمن دیگری نیاز به زمان دارد. هرگز در درمان لاغری خودسرانه از دارو استفاده نکنید، چرا که دارو غذا نیست و در هر حال دارای عوارضی می‌باشد. (به استثنای داروهای اشتهاآور و تقویتی که توسط پزشک تجویز می‌شود). در درمان لاغری خود هیچگاه عجله نداشته باشید، یادتان باشد که رژیم غذایی با افزایش وزن تدریجی علاوه بر اینکه قابل تحملتر است، عوارضی نداشته، تقریباً غیر قابل بازگشت می‌باشد.

دلیل لاغری چیست؟

این اولین سؤالی است که یک فرد لاغر باید از خود بپرسد.مشکلاتی چون پرکاری تیروئید و اختلالات هورمونی، ناراحتی روحی که تأثیر مستقیم بر غذا خوردن فرد دارد و تنهایی ، همه می توانند دلایل تأثیر گذاری باشند وجود انگل در روده ها و یا بیماری های عفونی دوره ای هم دلایل دیگری برای لاغری مفرط است .

با شناسایی دلیل خیلی راحت تر می توان برای حل این مسئله  اقدام کرد ، دراین صورت  راه درمان را می شناسیم و موانع را یکی یکی از سر راه بر می داریم . پس بهتر است اول دلایل لاغری را پیدا کنیم. قدم بعدی، برنامه غذایی درست است اگر احساس می کنید که لاغر هستید و نیاز دارید چند کیلو گرمی اضافه کنید، راه حل این نیست که فقط به خوردن غذاهای پرچرب و شیرین اقدام کنید . با چنین راه حلی فقط چربی های ذخیره ای بدنتان را افزایش داده اید.

علل لاغری

الف) فشارهای درونی، استرسها و افسردگیها

ب) داشتن بیماریهایی ازقبیل : هیپرتیروئیدیسم (پر‌کاری تیروئید)، دیابت (بیماری قند

خون بالا)، بیماری‌های انگلی،بیماری‌های گوارشی و …

ج) اختلال تغذیه‌ای (دریافت کم کالری و زیادی فعالیت)

د) ژنتیک

درمان لاغری

درمانهای لاغری به دو دسته دارویی و رژیم درمانی تقسیم می شوند. 

الف) درمان دارویی :

داروهای اشتهاآور:

این داروها با افزایش اشتها سبب بیشتر خوردن شده، دریافت انرژی توسط بدن را افزایش می‌دهند. سردستة این داروها سیپروهپتادین می‌باشد. علاوه بر این داروهای تقویتی مثل ویتامین‌ها همچنین عناصر کمیاب مثل روی نیز کاربرد دارند. تمامی این داروها زمانی مؤثرند که شخص از هر نظر سالم باشد.

داروهایی که با احتباس نمک و بدنبال آن آب باعث افزایش وزن می‌شوند:

از این گروه دارو می‌توان از کورتون‌ها نام برد. این داروها با احتباس آب و نمک باعث عوارض زیادی برای بدن شده علاوه بر این عوارض گوارشی، استخوانی و … دیگری نیز دارند.

داروهایی که با کاهش متابولیسم بدن باعث افزایش وزن می‌شوند:

این داروها به صورت کاذب کم‌کاری تیرویید ایجاد کرده، با کاهش متابولیسم بدن سبب افزایش وزن می‌شوند. این گروه نیز با توجه به برهم‌زدن نظم طبیعی بدن باعث ایجاد عوارض می‌شوند.

ب) رژیم‌درمانی:

ارائة برنامة کامل و علمی از نظر علم تغذیه:

اگر شخص کاملاً از نظر بیماری‌های عامل لاغری بررسی شده و در حال سلامت باشد، با استفاده از یک رژیم استاندارد که تمام مسائل تغذیه‌ای در آن رعایت شده باشد قادر به افزایش وزن خواهد بود.

با توجه به موارد فوق بهترین و سالمترین راه حل ارائه‌شده در مورد درمان لاغری این موارد می‌باشد

الف) رژیم غذایی صحیح:

در هر رژیم غذایی صحیح باید این گروههای غذایی وجود داشته باشد : شیر و لبنیات، حبوبات و غلات، میوه و سبزیجات، گوشت.

رژیم غذایی باید تأمین کنندة انرژی مورد نیاز روزانه باشد،  تأمین کنندة ریزمغزیها باشد (موادی که به مقدار بسیار کم باید در غذا وجود داشته باشد)،  بر اساس فرهنگ غذایی ایرانی باشد، تنوع لازم را داشته باشد ، در یک رژیم غذایی اصولی افزایش وزن تدریجی است. بطوریکه حداکثر یک کیلوگرم در ماه می‌توانید افزایش وزن داشته باشید. به همین دلیل باید حوصله داشته و با دقت برنامة خود را اجرا کنید. ضمناً اگر قبل از رژیم عکسی از خود داشته باشید بهتر خواهد بود.

ب) ورزش مناسب و کافی :

با انجام فعالیتهای ورزشی و نرمش های منظم ، نیاز بدن به انرژی افزایش می یابد و این 2 حسن دارد.

1)  اشتهای شما به غذا خوردن بیشتر می شود و احساس کسالت شما از بین می رود.

2) غذایی که می خورید در بدن شما ، صرف ساخته شدن عضلات می شود.

کم تحرکی موجب تحلیل عضلات شده و دراین صورت فرد حتی قدرت ندارد فعالیت های روزمره مثل بالاوپائین رفتن از پله را انجام دهد، اضافه کردن چربی به این بدن ضعیف هیچ فایده ای نخواهد داشت  .

*یک فرد مسن و فرتوت عضلات تحلیل رفته ای دارد اما  فرد مسن و چاق با فعالیت کم و همان میزان عضله ، باید وزنی حدود دو برابر را حمل کند...

*یک زن جوان و سالم روزانه به 2000 کیلو کالری و یک مرد جوان و سالم به 2200 کیلو کالری انرژی نیاز دارد .

یک برنامه غذایی تأمین کننده 2000 کالری ، به شرح زیر است:

1- صبحانه ساعت7 صبح 1 لیوان شیرپرچرب + 60 گرم غلات ویتامینه + 2 قاشق چایخوری عسل که به شیر و غلات اضافه شود.

2- ساعت 10   یک لقمه نان و پنیر که به اندازه 2 کف دست نان  و 30 گرم پنیر (1 قوطی کبریت) و 1 عدد گردو است: میان وعده مناسبی در بین کار یا زنگ تفریح کلاس خواهد بود .

3- نهارساعت 12:  زرشک پلو و مرغ  که برنج آن 15 قاشق است و با یک قاشق غذا خوری روغن مایع پخته شده ، مرغ به اندازه130 گرم گوشت داشته باشد(یک ران کامل) ، به علاوه 1 کاسه ماست پر چرب ( 240سی سی) ، 2 عدد خیار و یک گوجه ریز شده به عنوان سالاد در کنار غذا با یک قاشق مربا خوری سس مایونز و 1 قاشق مربا خوری روغن زیتون.

4- عصرانه ساعت 4: چای و یک عدد شیرینی یا 3 تا 4 بیسکویت ترد.

5- ساعت 6: 1 لیوان آب میوه طبیعی یا یک عدد میوه.

6- شام ساعت8 :

الف :  آش ، دارای 1 لیوان حبوبات پخته + 30 گرم گوشت+ نصف لیوان سبزیجات پخته+ نصف لیوان رشته پخته.

ب: ماکارانی دارای نصف لیوان ماکارانی پخته ،60 گرم گوشت چرخ کرده + یک سالاد کاهو( دارای 1 لیوان کاهو، خیار و گوجه فرنگی ریز شده که نصف لیوان لوبیا سفید پخته نیز به آن اضافه شده است. )

7- قبل از خواب : یک عدد میوه.

یک رژیم غذایی مناسب برای کسی که قصد دارد وزنش را افزاش دهد باید به گونه ای باشد که از همه گروههای غذایی به اندازه مورد نیاز میل کند و سعی نماید در هر وعده ، از همه گروهها بخورد - نان و غلات ،   میوه ها ،  سبزی ها ، گوشت و حبوبات ،  شیر و  لبنیات -   مثلاً ناهار تنها نان و یک تکه کباب نخورد بلکه به همراه آن سبزی یا سالاد و ماست  یا دوغ میل کند.

نکاتی که باید رعایت شود....

1.  برنامه غذایی یک روزتان را با ذکر ساعت بنویسید و آن را با برنامه غذایی که داده شده است تطبیق دهید. چقدر کمتر می خورید؟ فاصله غذاهایتان چقدر است؟ سعی کنید هیچ وعده ای را حذف نکنید . هیچ کاری مهمتر از سلامتی نیست پس خودتان را عادت دهید سر ساعت غذا بخورید.

2.  اگر واقعاً نمی توانید زیاد بخورید ، از مواد غذایی کم حجم و پر کالری در فواصل غذاهایتان استفاده کنید. مغزها چون فندق ، بادام و گردو خوراکی هایی خوشمزه،  مفید و پر کالری هستند. چند عدد بیسکویت کرم دار، یک تکه نان سوخاری و پنیر خامه ای یا یک بستنی میوه ای خامه دار، انتخاب های خوبی هستند.

3.  اگراستخوان بندی ظریفی دارید لازم نیست سعی کنید حتماً به وزن ایده آل برسید و خودتان را آزار دهید، حتی اگر در محدوده سلامتی هم باشید برای شما خوبست.

کلمات کليدي :تناسب اندام
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۱٠:٢٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٧

سوپ نخود فرنگی

مواد لازم:

 نخود فرنگی یک پیمانه - هویج یک عدد متوسط - آب مرغ 2 پیمانه-  پیاز یک عدد متوسط -  آردگندم یک قاشق غذاخوری - روغن یک قاشق غذاخوری(یا کره )- آبلیمو مقداری – جعفری خرد شده یک قاشق غذاخوری - نمک، فلفل، ادویه به مقدار لازم.

 طرز تهیه:

 ابتدا هویج خردشده را همراه با نخود سبز بگذارید بپزد ( می توانید هویج خرد شده را پخته و کنسرو نخود فرنگی را در آخر اضافه کرده و کمی بپزید) سپس پیاز را درشت رنده کرده و با کره و یا روغن سرخ کنید. سپس آرد را اضافه کرده آن را تفت دهید . پس از آن، آب مرغ یا آب گوشت کم چرب را همراه مقداری آب به تدریج روی آرد بریزید و آن را هم بزنید تا بجوشد سپس به آن هویج و نخود فرنگی پخته شده را اضافه کنید و با حرارت ملایم بپزید تا سوپ غلیظی به وجود آید بعد به سوپ نمک و فلفل و ادویه به مقدار لازم اضافه کرده و در آخر که سوپ آماده شد در صورت تمایل مقداری آبلیمو اضافه کنید و زیر اجاق را خاموش کنید و جعفری خرد شده را اضافه کنید و در ظرف مناسب ریخته و آماده سرو نمایید.

کلمات کليدي :آشپزی و کلمات کليدي :انواع سوپ
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۸:٥٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٧

راز سوزاندن چربی سریعتر

چه ساعتی از روز بهترین زمان برای انجام تمرینات ورزشی ایروبیک است؟

جواب این سوال این است: هر ساعتی که مایل باشید. مسئله ی مهم فقط انجام دادن آن است.

ورزش های مداوم قلبی-عروقی مثل پیاده روی، پله نوردی و دوچرخه سواری به مدت حداقل 30 دقیقه باعث سوختن چربی می شود و اهمیتی ندارد که چه ساعتی از روز انجام می گیرد.

هرچند، اگر می خواهید از هر دقیقه ی آن نهایت استفاده را ببرید، بهتر است که زودتر از خواب بیدار شده و صبح ها قبل از اولین وعده ی غذایی این تمرینات را انجام دهید.

 انجام تمرینات با شکم خالی سه مزیت عمده نسبت به سایر ساعات دارد:

1- صبح زود قبل از خوردن هر چیزی، سطح گلیکوژن در ماهیچه ها و کبد پایین است. اگر ساعت 7 شب شام صرف می کنید و ساعت 7 صبح نیز صبحانه تان را میل می کنید، 12 ساعت بدون غذا خوردن را گذرانده اید. در این 12 ساعت گرسنگی و غذا نخوردن سطح گلیکوژن پایین می آید تا گلوکز مورد نیاز بدن را تامین کند. در نتیجه، شما با بدنی خالی از گلیکوژن و سطح قند پایین از خواب بیدار می شوید و بدن آماده ی سوزاندن چربی هاست.

میزان چربی که می توانید بسوزانید نا مشخص است اما تحقیقات نشان داده است که در این حالت تا 300% بیشتر چربی می سوزانید.

خوب است بدانید که این چطور انجام می گیرد؟ بسیار ساده است.

کربوهیدرات (گلیکوژن) اولین و مهم ترین منبع انرژی برای بدن شماست. زمانی که مقدار کمی از این منبع انرژی وجود داشته باشد، بدن شما مجبور می شود از منبع دومی برای تهیه انرژی استفاده کند. که چربی است. اگر شما حرکات ورزشی را دقیقاً بعد از صرف غذا انجام دهید، همچنان چربی خواهید سوزاند اما میزان کمتری چون در درجه ی اول کربوهیدرات های مصرف شده تان را می سوزانید. برای سوخت همیشه معمولا ترکیبی از کربوهیدرات و چربی سوخته می شود، اما بنا بر زمان ورزشتان می توانید میزان سوختن چربی را بالاتر ببرید.

 

2- دومین مزیت انجام تمرینات صبح زود در اثرات بعد از این ورزش ها است. وقتی این تمرینات ورزشی قلبی-عروقی را انجام می دهید، نه تنها در تمرینات چربی می سوزانید، بلکه همچنان پس از اتمام تمرینات نیز چربی می سوزانید. چرا؟ چون تمرینات شدید متابولیسم بدن را حتی برای ساعت ها پس از تمام شدن ورزش بالا نگاه می دارد. اگر تمرینات را هنگام شب انجام دهید، در طی تمرین چربی می سوزانید اما از مزیت دوم دیگر بهره ای نخواهید برد چون وقتی به خواب می روید متابولیسم بدنتان سریعاً پایین می آید.

3- سوزاندن چربی تنها دلیل انجام تمرینات در صبح زود نیست. سومین مزیت انجام تمرینات صبح زود، اشتیاق و انرژی است که همه ی روز با شما می ماند. هر چه تمرینتان سخت تر باشد، میزان این انرژی و شور و شوق به دست آمده هم بیشتر خواهد شد. 

 ممکن است صبح زود از خواب بیدار شدن برایتان دشوار باشد، اما همیشه کارهای سختی را که به اتمام رسانده اید را به خاطر داشته باشید. چقدر برایتان شیرین و عالی بوده است، برای انجام این کار همیشه نتایجی را که به دست خواهید آورد را در ذهن نگاه دارید. کم کم این مسئله برایتان به صورت عادت درخواهد آمد و دیگر دشواری روزهای اول را نخواهد داشت. با این کار همه ی روز شاد می مانید و انرژی فوق العاده ای برای انجام کارهایتان خواهید داشت. فشارهای روحی و استرستان نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

باز اصرار دارید که صبح زود از خواب بیدار شدن کار شما نیست؟ باور کنید کار سختی نیست. اما هر روز این کار را انجام دهید، چون دیگر می دانید که تلاشتان به نتایجش می ارزد. درست است که در ابتدا دشوار به نظر می آید اما بعد از چند هفته خواهید دید که کاملا برایتان عادت می شود و سختی اولیه را ندارد. می توانید امتحان کنید. با خودتان قرار بگذارید که 20 روز پشت سر هم این کار را انجام دهید، خواهید دید که بعد از 21 روز خودتان بی اختیار باز به این کار ادامه می دهید و مثل مسواک زدن برایتان به شکل عادت درمی آید. به زودی نتایج رضایت بخشی را مشاهده خواهید کرد: وزنتان کاهش و متابولیسم بدنتان افزایش می یابد.

کلمات کليدي :تناسب اندام
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۸:۱۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٧

چند مورد از علت های چاقی

الف) فشارهای درونی، استرسها و افسردگیها

ب) بیماریهایی ازقبیل : هیپوتیروئیدیسم (کم‌کاری تیروئید)، اختلالات هیپوتالاموس و …

ج) مصرف بعضی داروها مثل داروهای ضد بارداری، ضدافسردگی و ضداضطراب و کورتون‌ها

د) اختلال تغذیه‌ای (دریافت بیشتر انرژی و کمی فعالیت)

ه) ژنتیک: 30% علت چاقیها را شامل می‌شود.

از تمامی این عوامل اختلال تغذیه‌ای و یا اگر بهتر گفته شود عادات بد غذایی از همه مهمتر است، بطوریکه اگر شخصی علاوه بر نیاز روزانه‌اش هر روز یک نان سوخاری (که بسیار کالری کمی دارد) اضافه بخورد، بعد از 20 سال پانزده کیلوگرم اضافه‌وزن پیدا خواهد کرد.

درمان‌های چاقی به چهار دستة دارویی، استفاده از وسایل و شیوه‌های مخصوص، جراحی و رژیم‌درمانی تقسیم می‌شوند.

کلمات کليدي :تناسب اندام
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧

شیرینی خشک دو رنگ

آموزش شیرینی خشک دو رنگ

مواد لازم :

آرد ۴ پیمانه - پودر قند یک پیمانه - روغن یک پیمانه - وانیل ۴قاشق چایخوری - پودر کاکائو ٢ قاشق چایخوری - نمک یک قاشق چایخوری 

طرز تهیه :

در ابتدا روغن ، پودر قند و وانیل را هم میزنیم تا لطیف و یکدست شود، آرد و نمک را الک کرده و اضافه می کنیم و تا موقعی که به دست نچسبد و یا متلاشی نشود ، ورز می دهیم . سپس خمیر را نصف می کنیم و نیمی را ساده گذاشته و نیم دیگر را با پودر کاکائو مخلاوط می کنیم تا به رنگ قهوه ای دربیاید، بعد روی خمیرها را پوشانده و چند ساعتی منتظر می مانیم تا خمیر خودش را بگیرد. سپس خمیر ساده را روی کاغذ روغنی به اندازه ١٠*١٠ باز می کنیم و خمیر شکلاتی را نیز به همین ابعاد روی خمیر ساده باز می کنیم بعد به صورت رول می پیچانیم و به مدت ١۵ دقیقه در یخچال قرار می دهیم ، بعد از درآوردن از یخچال خمیر رول شده را به ضخامت نیم سانتی متر می بریم و با فاصله بر روی سینی فر می چینیم و در طبقه وسط  فر که از قبل روشن و گرم کرده ایم می گذاریم . بعد از ١۵ الی ٢٠ دقیقه سینی را از داخل فر در می آوریم و بعد از ۵ دقیقه که خنک شد شیرینی های دو رنگ آماده برای خوردن است ، با سلیقه خود می توانید در ظرفی چیده و تزیین نمایید.

 

کلمات کليدي :انواع شیرینی
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧

آموزش شیرینی فندقی شکلاتی

مواد لازم :

کره ٢/١ پیمانه - شکر یک پیمانه - آرد ٢ پیمانه - تخم مرغ ٢ عدد- شکلات تخته ای ١٠٠ گرم - فندق خرد شده یک پیمانه - پکینگ پودر ١قاشق چایخوری - وانیل۵/١ قاشق چایخوری - نمک ١قاشق چایخوری.

طرز تهیه :

ابتدا کره و شکر را با همزن می زنیم تا به رنگ کرم درآید و کش بیاید سپس آرد و نمک و پکینگ پودر و وانیل را الک کرده و کم کم به مواد اضافه کرده و مخلوط می کنیم ، شکلات تخته ای را رنده کرده همراه با فندق خرد شده به مواد می افزاییم و هم می زنیم ، مواد که با هم خوب مخلوط شدند به وسیله قاشق سوپخوی گلوله هایی از خمیر به اندازه گوجه سبز درست کرده و داخل سینی شیرینی پزی می گذاریم . سپس در طبقه وسط فر که از قبل با ٣۵٠ درجه فارنهایت گرم نموده ایم ، قرار می دهیم بعد از ١٠ الی ١۵ دقیقه از فر درآورده و پس از اینکه خنک شد،بعداز۵دقیقه از سینی برداشته و در ظرف مورد نظر می گذاریم و با سلیقه خود با پودر پسته و یا هر چیز دیگر تزئین می کنیم . خوشمزه

کلمات کليدي :انواع شیرینی
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۸:۱۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧

توصیه های لازم در مورد شیر

 شیر

 بررسی‌ها نشان داده اهلی کردن دام‌هایی مانند گاو و گوسفند و بز یکی از مراحل مهم در تاریخ زندگی و ادامه حیات انسان روی کره خاکی بوده است. این اتفاق توانست انسان را در مناطقی که از نظر کشاورزی و دامپروری مناسب بودند ساکن و پایه‌های تمدن و زندگی اجتماعی را پی ریزی کند. محققین، اهلی کردن دام‌ها به وسیله انسان را در حدود"6000" سال قبل تخمین می‌زنند و از همان زمان نیز استفاده از شیر برای مصارف انسانی شروع شده است.

بنابر آنچه بیان شد شیر اولین ماده غذایی حاصل از نگهداری دام بوده که وارد چرخه غذایی انسان شده است. امروزه با گذشت سالیان بسیار طولانی، این فرآورده گوارا جای بیشتری را در سفره غذایی انسان باز کرده و همچنان مطلوبیت خود را به عنوان یک ماده سالم و مغذی و گوارا حفظ کرده است.

شیر تنها غذای نوزادان پستانداران در هنگام تولد می‌باشد. ترکیبات شیر متناسب با ویژگی‌های هر جاندار متفاوت است. شیر تولید شده در 7 تا 10 روز اول دوره شیردهی ترکیبی متفاوت با بقیه شیر تولید شده در این دوران دارد. این شیر سرشار از ترکیبات ایمنی‌ساز (Antibody) بوده و نوزاد دام را در ابتدای زندگی در حالی‌که سیستم‌های دفاعی بدنش هنوز فعال نشده در برابر بیماری‌ها مقاوم می‌سازد. در بین شیر دام‌های مختلف، شیر گاو از نظر ترکیب به شیر انسان نزدیک‌تر است.

شیر در غدد پستانی پستانداران تولید می‌شود. برای تولید هر لیتر شیر باید حدود "800" تا "900" لیتر خون از غدد پستانی عبور کند. ترکیب عمومی‌شیر بسیار شبیه خون است، زیرا ماده اولیه برای ساختن شیر در بدن، خون می‌باشد. شاید به این دلیل شیر در بین فرهنگ و آداب و رسوم ملل مختلف جایگاه خاصی را به خود اختصاص داده است.

برای مثال در آیین اسلامی‌شیر خوردن دو نوزاد مختلف از یک مادر، بین آنها پیوند برادر-خواهر خواندگی ایجاد می‌کند. یا در هندوستان هندوها گاو را حیوان مقدسی می‌دانند. بنابراین شیر حاصله از این دام را نیز مقدس دانسته و هر هندی در روز یک فنجان یا یک لیوان شیر می‌آشامد. به این دلیل هند بزرگترین کشور تولید کننده شیر (80 میلیون تن در سال) و در عین حال بزرگترین مصرف کننده آن می‌باشد.

در ایران باستان نیز شیر از اهمیت زیادی برخوردار بوده و در هنگام پیشکش هدایا، دولت‌های مختلف به شاهان ساسانی در ابتدا جامی‌شیر را به عنوان مظهر پاکی و سلامت هدیه می‌کردند.

به دلیل اهمیت مصرف شیر و نقش آن در سلامت جامعه، امروزه مصرف سرانه شیر (مقدار شیری که هر نفر در یک سال می‌نوشد) را در کشورهای مختلف جهان به عنوان شاخص توسعه در نظر می‌گیرند.

 

 ترکیبات شیر

ترکیبات عمده شیر را آب، چربی، پروتئین، لاکتوز (قند شیر)،‌ ویتامین‌ها و مواد معدنی تشکیل می‌دهند. شیر یک ترکیب مغزی و کامل می‌باشد شیر به عنوان دارو در اغلب نوشته‌های باستانی و در طب قدیم از شیر به عنوان دارو در درمان بعضی بیماری‌ها یاد شده است. امروزه نیز این عقیده وجود دارد که شیر بهترین غذا برای بیماران می‌باشد. به علت سهل‌الهضم بودن این ماده آن را همواره در رژیم تغذیه‌ای بیماران قرار داده و مصرف شیر در برنامه غذایی روزانه اکثر افراد جامعه توصیه می‌شود.

 

 شیر به عنوان منبع کلسیم

کلسیم یکی از مهمترین ترکیبات معدنی مغذی می‌باشد و باید از طریق غذا وارد بدن انسان شود. کلسیم نقش اساسی در استحکام استخوان‌ها و سلامت دندان‌ها دارد.

از دیگر فواید کلسیم می‌توان به نقش آن در انقباض ماهیچه‌ها، لخته شدن خون، انتقال پیام‌های عصبی نام برد. هر لیوان شیر (250 میلی لیتر) حدود 315 میلی گرم کلسیم دارد که 30 درصد کلسیم روزانه مورد نیاز بدن انسان را تامین می‌کند.

بنابراین مصرف روزانه سه لیوان شیر می‌تواند نیاز بدن به کلسیم را کاملا مرتفع سازد. جذب کلسیم در بدن به عوامل خاص بستگی دارد برای مثال تعادل کلسیم با فسفر اهمیت زیادی در جذب کلسیم دارد به این دلیل مصرف قرص‌های کلسیم به دلیل داشتن کلسیم غیر بیولوژیک از جذب مناسبی برخوردار نمی‌باشند.

در حالیکه کلسیم در شیر به صورت بیولوژیک (حیاتی) موجود بوده و همراه با دیگر عوامل موثر در جذب مانند ویتامین D بهتر جذب می‌شود.

کودکان و زنان شیرده به کلسیم بیشتری نیاز دارند. اغلب سالخوردگان از پوکی استخوان رنج می‌برند در سنین بالا به علت تغییرات فیزیولوژیکی هورمون‌های بدن، جذب کلسیم دچار اختلال می‌شود. تحقیقات نشان داده است این گونه افراد کلسیم شیر را بهتر جذب می‌کنند.

چربی شیر

چربی در شیر به صورت گویچه‌هایی با اندازه‌های مختلف وجود دارد. در حدود "60" درصد چربی شیر از نوع اشباع شده است. این مقدار در طول فصول با تغییر تغذیه دام تغییر می‌کند.چربی شیر علاوه بر انرژی‌زا بودن به دلیل وجود ویتامین محلول در چربی مانند "A"و "D" ارزش غذایی بالایی دارد.

برخی تحقیقات نشان داده است که مصرف ترکیب کامل شیر، نمی‌تواند منشا ایجاد بیماری افزایش چربی در خون باشد. بلکه آنان بیماری افزایش چربی خون را ناشی از مصرف شکلهای دیگری چربی مانند انواع چربی‌های هیدروژنه گیاهی و اختلال در سوخت و ساز این نوع چربی ‌ها می‌دانند.

 

 پروتئین‌های شیر

پروتئین‌های شیر را می‌توان در دو دسته قرار داد: کازئین و پروتئین‌های آب پنیر. هر دو دسته این پروتئین‌ها در مراحل سوخت و ساز داخل بدن، اسید آمینه‌های ضروری را تولید می‌کنند که برای ساخت پروتئین‌های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اسیدآمینه‌های ضروری اسیدآمینه‌های هستند که باید از طریق تغذیه وارد بدن انسان شوند. شیر اگر با غلات مصرف شود از غنای پروتیینی بیشتری برخوردار است.

 قند شیر یا لاکتوز

قند موجود در شیر لاکتوز نام دارد. این ماده به وسیله آنزیم‌های خاصی در سیستم گوارشی تجزیه شده و به قندهای ساده‌تری تبدیل می‌شود. آنزیم تجزیه کننده لاکتوز در ابتدای تولد و تا سنین کودکی در سیستم گوارشی انسان ترشح می‌شود، اما در عده‌ای از مردم بنا به دلایل ناشناخته‌ای، مقدار این آنزیم در جوانی و بزرگسالی رو به نقصان گذاشته و یا تولید نمی‌شود.

در این موارد بدن این افراد قادر به تجزیه قند شیر نبوده و اگر این افراد شیر بنوشند با نفخ و اختلالات گوارشی مواجه خواهند شد. این حالت را بیماری عدم تحمل لاکتوز می‌نامند. اغلب این افراد از نوشیدن شیر امتناع می‌ورزند.

بیماری یا اختلال عدم تحمل لاکتوز به صورت بسیار حاد در افراد محدودی دیده می‌شود و اکثر افرادی که به آن دچار هستند با درجات متفاوت این اختلال را تحمل می‌کنند. چون شیر ترکیبی بسیار مغذی و حیاتی است نباید این افراد از خوردن آن امتناع کنند.

 روشهای زیر برای مصرف شیر در افرادی که مشکل عدم تحمل لاکتوز را دارند، پیشنهاد شده است:

1ـ شیر را به صورت سرد مصرف کنند.

2 ـ شیر را به مقدار کم و به دفعات متعدد بنوشند.

3 ـ از شیرهای بدون لاکتوز (که در دسترس است) استفاده کنند.

4 ـ از فرآورده‌های دیگر لبنی مانند ماست و پنیر استفاده کنند. زیرا لاکتوز شیر در این فرآورده‌ها در ضمن فرآیند تولید کاملا تجزیه می‌شود.

 ویتامین‌های موجود در شیر

شیر حاوی ویتامین‌های مختلف می‌باشد که عبارتند از: ویتامینA ویتامین D، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، ویتامین B6 ، فولاسین، ویتامین B12 و پانتوتنات. لازم به ذکر است که جوشاندن شیر تاثیر مخربی بر روی ویتامین‌های موجود در آن دارد. لذا باید سعی شود از شیر پاستوریزه استفاده شود.

در صنعت شیر را برای پاستوریزه کردن تا دمای"75" درجه سانتی‌گراد به مدت "15" ثانیه حرارت می‌دهند. این دما تاثیر چندانی بر روی مواد مغذی شیر ندارد.

 

 املاح شیر

شیر دارای مقادیر مختلفی از فسفات‌ها، منیزیم، روی، پتاسیم و کلسیم می‌باشد. همانطوریکه بیان شد عمده‌ترین املاح شیر کلسیم است. این ماده در مقایسه با دیگر املاح از قابلیت جذب بالاتری برخوردار است.

شیر در اغلب مسمومیت‌ها به عنوان ترکیب کاهش دهنده عوارض مسمومیت مورد استفاده قرار میگیرد. امروزه آلودگی‌های ناشی از سرب یکی از خطرناکترین عوارض زندگی شهری است. مصرف روزانه یک لیوان شیر می‌تواند تا حدود زیادی نیاز بدن انسان را تامین کند و بروز عوارض مسمومیت با این ماده را کاهش ‌دهد. شیر همچنین نقش مهمی‌در سلامت پوست دارد. وجود ویتامینها در شیر، سلامت پوست را تقویت می کند.

یک بررسی نشان داده خانواده‌هایی که در آنها مصرف روزانه یک لیوان شیر به صورت عادت درآمده است، فرزندانی شاداب و باهوش دارند.

 نکته آخر در خصوص مصرف شیر، مراعات نکات بهداشتی در تهیه و نگهداری و مصرف این فرآورده است که نکات زیر توصیه می‌شود:

1 ـ همیشه از شیرهای پاستوریزه استفاده کنید.

2 ـ شیر پاستوریزه را حتما در یخچال نگهداری کنید.

3 ـ از مصرف شیری که، بو، طعم، و مزه آن تغییر کرده است خودداری کنید.

4 ـ شیر UHT یا استریل را پس از باز کردن در یخچال نگهداری کنید.

5 ـ از جابجایی ظروف شیر از داخل ظرف اصلی به داخل ظروف خانگی خودداری کنید. حتی اگر ظاهر این ظرف چندان مرتب به نظر نرسد زیرا در هر شرایط داخل ظروف بسته بندی شیر کاملا استریل بوده و برای نگهداری شیر مناسب‌تر است.

6 ـ نکته آخر این که روزانه حداقل یک لیوان شیر بنوشید.

 شیر منبع غنی از کلسیم است و نقش عمده کلسیم در تشکیل استخوان و دندانها می باشد . شیر و فرآورده های شیر بخاطر مقدار کلسیم کافی ، آسانی هضم و ارزانی از بهترین منابع کلسیم می باشند . شیر بدون چربی و شیری که چربی آن گرفته شده از نظر کلسیم بر شیرکامل ارجحیت دارد . زیرا وقتی که چربی شیر که مقدار جزئی کلسیم دارد گرفته شود ، بجای آن شیرکلسیم دار جانشین می شود که پرارزشتر است . یک فنجان بستنی از لحاظ مقدار کلسیم تقریباً با نصف فنجان شیر برابر است . شیرپاستوریزه باید حتماً در داخل یخچال بین صفر تا ۴ درجه بمدت حداکثر ۴۵ ساعت نگهداری شود.

از نگهداری شیر پاستوریزه در خارج از یخچال خودداری شود . بعد از مصرف شیر پاستوریزه ، شیشه خالی را با آب سرد شستشو دهید. از انداختن درب آلومینیومی و یا سایر اشیاء به داخل شیشه های شیر پاستوریزه خودداری نمائید .

چنانچه شیرپاستوریزه بیش از 48 ساعت در یخچال باقی بماند و علائم قساد و بریدگی در آن مشاهده نشود قبل از مصرف آن را حداقل بمدت 1 دقیقه بجوشانید .

 

 توصیه های لازم در مورد فرآورده های شیر

1- از مصرف خامه غیرپاستوریزه خودداری نمائید .

2- کره بسته بندی شده پاستوریزه تنها بمدت یک هفته در داخل یخچال قابل نگهداری است . برای مدت بیشتر باید داخل فریزر نگهداری شود .

3- از مصرف کره غیرپاستوریزه و بصورت مستقیم خودداری کنید .

توجه : کره غیرپاستوریزه و فله را میتوان بعنوان کره آشپزخانه مصرف نمود .

4- بستنی های سنتی باید از شیرپاستوریزه تهیه شوند .

5- از مصرف هر گونه بستنی با رنگ مصنوعی خودداری کنید .

6- از مصرف پنیر تازه بپرهیزید .

پنیر تازه در صورتی قابل مصرف است که به مدت ۲ ماه از آب نمک و داخل یخچال باقی بماند تا عاری از آلودگیهای میکروبی گردد .

7- هنگام خرید کشک مایع دقت کنید تا علائم کپک زدگی و بوی نامطبوع نداشته باشد .

کشک مایع را قبل از مصرف به مدت 10 تا 20 دقیقه بجوشانید .

 

 ‌توصیه های لازم در مورد شیرخام ( غیرپاستوریزه )

1- اگر اجباراً از شیرخام استفاده می کنید حتماً آنرا جوشانده و ۱۰ دقیقه در حال جوش بهم بزنید . شیرخام را قبل از جوشاندن در یخچال نگذارید .

2- چنانچه در هنگام جوشاندن شیرمقداری از آن در محوطه آشپزخانه ریخت ، باید حتماً محل کاملاً شسته شود . از مصرف مجدد کیسه های پلاستیکی که قبلاً شیرخام در آن بسته بندی شده جداً خودداری گردد .

3- ظروف مورد استفاده شیرخام باید پس از مصرف با آب و مایع ظرفشویی شسته شده و با آب سالم آبکشی شود .

4- نهایتاً سعی کنید از شیرپاستوریزه استفاده شود . گاهی بر شیرفاسد جوش شیرین می زنند که دلمه نبندد بنابراین شیرکیلویی خریداری نشود .

 

 پاستوریزه بودن برای سلامت شیر کافی نیست

از میان انواع غذاهایی که روزانه به مصرف انسان می رسد، شیر و فرآورده های آن به دلیل تنوعی که دارند در میان گروههای سنی مختلف جایگاه ویژه ای دارد. شیر یکی از مناسبترین مواد غذایی است که علاوه بر انواع پروتئین ها، چربیها (که نسبت به سایر چربیها و روغنها قابلیت هضم بالاتری دارد) ، املاح مورد نیاز بدن بخصوص فسفر و کلسیم ( که در تشکیل و استحکام استخوان مفید است) ، انواع ویتامین ها و نیز تمامی اسیدهای آمینه ضروری (که بدن قادر به ساخت آنها نیست) را داراست.

از آنجا که شیر عناصر لازم را در حدتعادل داراست ، محیط بسیار مناسبی برای فعالیت انواع میکروارگانیسم های عامل فساد اعم از باکتری ها، مخمرها و قارچهاست و بسادگی در معرض انواع آلودگی ها قرار می گیرد. بنابراین کنترل بهداشت در تمامی مراحل از لحظه دوشیدن تا رسیدن به کارخانه و نیز فرآیند تولید امری اجتناب ناپذیر است.

ضدعفونی دام ، ابزار و وسایلی که برای دوشیدن به کار می رود، نظافت و ضدعفونی ظروف و تانکرهایی که برای حمل شیر تا کارخانه استفاده می شود و در نهایت رعایت کلیه موازین بهداشتی تجهیزات و دستگاه های مورد استفاده در کارخانه بسیار ضروری است.

با این حال شیری که حتی تحت شرایط کنترل شده ، دوشیده شود باز هم تعدادی باکتری دارد، زیرا مجاری و حفره های شیری دارای آلودگی هستند. همچنین گرما در گسترش آلودگی شیر موثر است ، بنابراین لازم است علاوه بر رعایت کلیه موارد مذکور از حرارت کمتر از 5درجه سانتی گراد برای حمل شیر تا کارخانه استفاده شود. معمولا شیری که به کارخانه می رسد، تحت چند فرآیند قرار می گیرد که مهمترین آنها به شرح زیر است : پاستوریزاسیون : استفاده از حرارت زیر 100درجه سانتی گراد به منظور نابودی تمامی عوامل بیماریزا که ممکن است وارد شیر شده و از طریق آن به بدن انسان منتقل شود، مثل میکرب سل.

 

استریلیزاسیون :

 هدف نگهداری طولانی مدت شیر با استفاده از حرارت بالاتر از 100درجه سانتی گراد است که در آن علاوه بر کلیه میکرو ارگانیسم ها، اسپورهای حاصل از آنها نیز نابود می شوند.

هموژنیزاسیون :

فرآیندی است که بر اثر آن گلبول های بزرگ چربی شیر به ذرات کوچکتر تبدیل می شود و سبب  پراکندگی چربی در تمام شیر می گردد. به طوری که از به هم پیوستن ذرات چربی و جمع شدن آن در سطح شیر جلوگیری می کند.

 علاوه بر آلودگی های شیر که غالبا تحت فرآیندهای حرارتی دقیق و کنترل شده می تواند مرتفع شود، شیر دارای باقیمانده هورمون ها و آنتی بیوتیک ها نیز هست.بخصوص در دامداری هایی که بهداشت بدرستی رعایت نمی شود، استفاده از این مواد متداول تر است ، بنابراین لازم است چگونگی مصرف آنها و مساله آلودگی شیر به بقایای دارویی و پیامدهای آن با دید عمیق تری از سوی مسوولان مورد بررسی قرار گیرد.

به منظور جلوگیری از ترش شدن و دلمه بستن شیر در حین حرارت که ملاک غیرقابل مصرف بودن شیر از نظر ظاهری است ، استفاده از جوش شیرین در برخی از دامداری ها نیز متداول است.

شیری که در شرایط نامناسب و غیربهداشتی حمل ونقل می شود بر اثر فعالیت انواع باکتری ها و تولید اسید از سوی آنها که منجر به کاهش PH و در نتیجه افزایش سرعت فساد می گردد، در اثر حرارت ایجاد لخته می کند. کنترل و اندازه گیری PH در دو مرحله قبل و بعد از حرارت ، کمک موثری به تشخیص این نوع تقلب می نماید. همچنین انواع تقلب هایی مانند حذف چربی شیر و افزودن چربیهای دیگر، مخلوط کردن شیر حیوانات مختلف ، افزودن آب ، آب پنیر و نشاسته به شیر و نیز استفاده از محصولات لبنی مرجوعی از فروشگاه ها با تاریخ انقضاء که در برخی از واحدهای تولیدی رایج است نیازمند نظارت و کنترل بیشتر مسوولین ذیربط می باشد.

نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ٢:٤٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٧

رولت خرما

مواد لازم :

کره ۴/٣ پیمانه - تخم مرغ ١ عدد - پودر قند ٢/١ پیمانه - شیر ٢/١ پیمانه - آرد ٢ پیمانه - خرما یک قوطی- مغز گردو ٢/١ پیمانه - کنجد ۴/١ پیمانه .

طرز تهیه :

ابتدا زرده و سفیده تخم مرغ را از هم جدا می کنیم ، کرده و پودر قند را با همزن زده و سپس زرده تخم مرغ را اضافه نموده و هم می زنیم تا کش بیاید و کرمی شود ، شیر را اضافه نموده و آرد را کم کم می افزاییم و ورز می دهیم تا خمیر به دست نچسبد . سپس هسته خرماها را درآورده و داخل آنها مغز گردو قرار می دهیم ، بعد خمیر آماده شده را به قطر نیم سانتی متر باز کرده و به شکل مربع های کوچک برش می دهیم و خرما را داخل آن گذاشته و می پیچانیم . سفیده تخم مرغ را با چنگال می زنیم و رولت های تهیه شده را به آن آغشته می کنیم و داخل کنجد می غلطانیم ، سپس در سینی چرب شده فر قرار داده و در طبقه وسط فر که از قبل با حرارت ٣۵٠ درجه فارنهایت روشن کرده ایم به مدت نیم ساعت قرار می دهیم تا خمیر طلایی شود سپس از فر در می آوریم .  پس از خنک شدن آماده سرو شدن است.

کلمات کليدي :انواع دسر
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ٢:۳٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٧

چای خود را لیمویی کنیم ؟

نوشیدن چای به همراه لیمو :

همیشه بحث بر سر اینکه نوشیدن چای به همراه لیمو برای بدن مفید است یا نه، وجود داشته است.

اما دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف چای به همراه لیمو می‌تواند شانس ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطان را کاهش دهد.

به گفته آنها چای سبز و سیاه به طور طبیعی خاصیت ضد سرطانی دارند و البته این خاصیت در چای سبز بیشتر است.

 اما مقدار کمی از عناصر ضد سرطانی چای پس از دم کشیدن در آن باقی می‌ماند. این در حالی است که افزودن لیمو به چای کمک می‌کند که تا 80 درصد این عناصر در چای حفظ شود.

در واقع ویتامین C موجود در لیمو از شکسته شدن این عناصر جلوگیری می‌کند.

البته باید گفت که این اثر تا کنون در  مورد چای سبز به اثبات رسیده و تحقیقات بیشتر در موردتاثیر مشابه آن در چای سیاه ادامه دارد.

نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ٢:٢٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٧

فواید و مضرات چای

چای چیست؟
 
چای که بر سر سفره و روی میز بسیاری از مردم جهان و به خصوص ایرانیان  در میهمانی‌ها، جشن ها ، سوگواری‌ها و ... به  عنوان پیش غذا و پس غذا جای دارد، بعد از آب یکی از  ارزان‌ترین و پرطرفدارترین نوشیدنی‌ها محسوب می‌شود.

 چای انواع مختلفی دارد که نام هریک متناسب با رنگ آن است؛ مانند چای سیاه، چای سفید و چای سبز. شاید بتوان گفت بسیاری از چای‌های جهان ریشه ایرانی دارند.اما امروزه آنچه به عنوان چای ایرانی شناخته می شود، چای شمال ایران به ویژه منطقه لاهیجان است. چای ایرانی (نوع مرغوب آن) در مقایسه با چای های خارجی خالص تر است زیرا برای خوش عطر و طعم کردن آن از مواد معطر استفاده نمی شود. اماایرانیان طبق یک رسم قدیمی از برگ های تازه گل یاس و شمعدانی برای معطر کردن چای سنتی استفاده می‌کردند.

چای نوشیدنی مفیدی برای تصفیه خون از طریق ازدیاد ترشحات کلیوی است، به هضم غذا کمک می کند، سبب نشاط، بیداری و مانع خواب آلودگی می شود. مصرف چای بعد از غذا، به هضم آن کمک می کند ، اما برای  پیشگیری از جذب نشدن آهن بهتر است 2 ساعت بعد از صرف غذا چای نوشیده شود. برای شیرین کردن چای ، عسل بهترین ماده است.

 علاوه براین، شکر سرخ و نبات نیز مفید بوده اما بهتر است بیماران دیابتی از توت استفاده کنند. البته نوشیدن چای (از نوع چای سیاه) پررنگ و غلیظ، ممکن است برای عده ای باعث تحریک اعصاب و تپش قلب شود.

همچنین نوشیدن چای پررنگ برای خانم‌ها احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. سعی کنید قبل از نوشیدن چای مثل چینی ها رفتار کنید چون آنها  در روش چینی ابتدا چای را با آب جوش خیس کرده و 2 دقیقه  بعد آب قوری را خالی کرده و دوباره آن را از آب پر می‌کنند  و می‌گذارند 3 تا 5 دقیقه دم بکشد. به این ترتیب مقدار  زیادی از مواد مضر چای از بین می رود. 

نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۳:٥٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳۸٧

کالری مواد عذایی :

 

میوه ها :

 

آلبالوباهسته

100 گرم

60 کالری

آلوی زرد

100 گرم

75 کالری

آلوی قرمز

100 گرم

45 کالری

انار تازه دانه

100 گرم

60 کالری

انار کامل

100 گرم

35 کالری

انبه

100 گرم

60 کالری

انجیر

یک عدد

20 کالری

انجیر تازه

100 گرم

60 کالری

انگور

100 گرم

80 کالری

به

100 گرم

30 کالری

پرتقال

100 گرم

35 کالری

تمشک

100 گرم

80 کالری

توت تازه

100 گرم

60 کالری

توت فرنگی

100 گرم

35 کالری

خربزه

100 گرم

23 کالری

خربزه

یک لیوان

50 کالری

خرما

یک عدد

20 کالری

خرما با هسته

خرما با هسته

240 کالری

خرما (بدون هسته

یک فنجان

505 کالری

خرمالو

یک عدد

80 کالری

خرمای تازه

100 گرم

140 کالری

ریواس

100 گرم

15 کالری

زردآلو

100 گرم

50 کالری

زیتون خام سبز

100 گرم

140 کالری

زیتون خام سیاه

100 گرم

200 کالری

زیتون خام

یک عدد

7 کالری

سنجد

100 گرم

130 کالری

سیب درختی

100 گرم

55 کالری

سیب متوسط

یک عدد

70 کالری

طالبی بدون شکر

100 گرم

20 کالری

طالبی

یک لیوان

40 کالری

گریپ فروت

100 گرم

30 کالری

گلابی

100 گرم

55 کالری

گوجه درختی

100 گرم

50 کالری

گوجه سبز

100 گرم

30 کالری

گیلاس

100 گرم

60 کالری

لیمو تازه

100 گرم

35 کالری

لیموترش (آبلیمو)

100 گرم

26 کالری

لیمو شیرین

100 گرم

40 کالری

لیموترش (آبلیمو)

یک قاشق غذاخوری

5 کالری

موز

100 گرم

60 کالری

موز متوسط

یک عدد

100 کالری

نارگیل تازه

100 گرم

160 کالری

پودر نارگیل

100 گرم

550 کالری

نارنج

100 گرم

20 کالری

نارنگی

100 گرم

35 کالری

هلو

100 گرم

45 کالری

هندوانه

100 گرم

25 کالری

هندوانه با پوست

100 گرم

12 کالری

  آبمیوه ها :

 

آب انگور

100 گرم

90 کالری

آب سیب

100 گرم

45 کالری

آب نارنج

یک قاشق غذاخوری

4 کالری

آب غوره

100 گرم

20 کالری

آب پرتقال

100 گرم

45 کالری

آب پرتقال

یک لیوان

110 کالری

آب گریپ فروت

یک لیوان

80 کالری

 

سبزیجات:

 

اسفناج خام

100 گرم

25 کالری

باقلا

یک عدد

5 کالری

باقلای خشک

100 گرم

360 کالری

باقلای سبز

100 گرم

108 کالری

برگ چغندر

100 گرم

30 کالری

برگ مو

100 گرم

60 کالری

پیاز متوسط

یک عدد

5 کالری

پیازچه

یک عدد

3 کالری

ترب

100 گرم

25 کالری

تربچه

یک عدد

2 کالری

ترخون

100 گرم

45 کالری

تره

100 گرم

25 کالری

جعفری

100 گرم

25 کالری

ریحان

100 گرم

40 کالری

سیب زمینی متوسط

هر عدد

80 کالری

شنبلیله

100 گرم

30 کالری

شوید

100 گرم

30 کالری

فلفل سبز یا قرمز

100 گرم

22 کالری

کاهو

100 گرم

17 کالری

کاهو درشت

یک برگ

4 کالری

کدو حلوایی

100 گرم

35 کالری

کدو خورشتی

100 گرم

28 کالری

کرفس

100 گرم

13 کالری

کلم خام

یک لیوان

25 کالری

گل کلم خام

100 گرم

10 کالری

گوجه‌فرنگی

رب گوجه‌فرنگی

سس گوجه‌فرنگی

100 گرم

100 گرم

100 گرم

 

15 کالری

80 کالری

105 کالری

 

لوبیا سبز

100 گرم

30 کالری

نخودفرنگی

100 گرم

90 کالری

هویج ایرانی

100 گرم

40 کالری

هویج فرنگی

100 گرم

35 کالری

 

آجیل:

 

آجیل درهم

100 گرم

650 کالری

آلو بخارا

یک عدد

15 کالری

انجیر خشک

100 گرم

270 کالری

مغز بادام

100 گرم

660 کالری

بادام درشت

یک عدد

10 کالری

مغز بادام زمینی

100 گرم

560 کالری

پسته

یک عدد

8 کالری

پسته با پوست

100 گرم

340 کالری

تخم آفتابگردان

100 گرم

560 کالری

تخم کدو

100 گرم

600 کالری

تخم هندوانه

100 گرم

590 کالری

توت خشک

100 گرم

360 کالری

خرمای خشک

100 گرم

310 کالری

زردآلو برگه

100 گرم

270 کالری

فندق

یک عدد

10 کالری

فندق با پوست

100 گرم

300 کالری

کشمش

100 گرم

290 کالری

گردو

یک عدد

30 کالری

گردو با پوست

100 گرم

140 کالری

مغز گردو

100 گرم

630 کالری

  

تنقلات :

بیسکویت

100 گرم

330 کالری

پفک

یک پاکت کوچک

40 کالری

تمبر هندی

100 گرم

115 کالری

چیپس

ده عدد

110 کالری

ذرت بوداده

100 گرم

357 کالری

قره قروت

100 گرم

240 کالری

 

 غلات :

 

آرد ذرت

100 گرم

370 کالری

آرد گندم

100 گرم

360 کالری

برنج

100 گرم

360 کالری

برنج یک لیوان

190 گرم

660 کالری

برنج پخته

یک کفگیر

250 کالری

جو

100 گرم

350 کالری

ذرت

100 گرم

80 کالری

ذرت خام

یک عدد

75 کالری

نان سوخاری

هر قطعه

25 کالری

گندم

100 گرم

340 کالری

آرد گندم

100 گرم

365 کالری

نان سنگک

یک کف دست

70 کالری

نان لواش یا تافتون

یک کف دست

18 کالری

نان جو

100 گرم

250 کالری

نان خشک

100 گرم

360 کالری

نان روغنی

100 گرم

450 کالری

نان ساندویچی

یک عدد

70 کالری

نان باگت

یک عدد

280 کالری

نان سوخاری متوسط

یک عدد

35 کالری

 

 پروتئین و گوشت :

 

تخم‌مرغ زردة تنها

یک عدد

50 کالری

تخم‌مرغ سفیده

یک عدد

20 کالری

تن ماهی

100 گرم

315 کالری

جگر سفید

100 گرم

160 کالری

جگر مرغ

100 گرم

125 کالری

خاویار

100 گرم

300 کالری

دل گوسفند

100 گرم

260 کالری

دل مرغ

100 گرم

170 کالری

زبان گوساله

100 گرم

130 کالری

زبان گوسفند

100 گرم

260 کالری

سنگدان مرغ

100 گرم

140 کالری

گوشت مرغ

100 گرم

200 کالری

مارتادلا (کالباس)

100 گرم

315 کالری

قارچ

100 گرم

27 کالری

قلوه

100 گرم

105 کالری

کالباس

100 گرم

30 کالری

کالباس

هر برش

90 کالری

سوسیس

100 گرم

300 کالری

سوسیس کوکتل

یک عدد

150 کالری

گوشت برهباچربی

100 گرم

330 کالری

گوشت بره بی‌چربی

100 گرم

165 کالری

گوشت گاو بی‌چربی

100 گرم

200 کالری

میگو

100 گرم

100 کالری

  

غذا :

 

پیتزا معمولی

یک عدد

700 کالری

تخم‌مرغ آب‌پز

یک عدد

70 کالری

تخم‌مرغ نیمرو

یک عدد

130 کالری

جگر سرخ‌کرده

100 گرم

330 کالری

جگر یک سیخ

100 گرم

80 کالری

چغندر آب‌پز

100 گرم

35 کالری

حلیم (بدون روغن

یک لیوان

180 کالری

دلمه متوسط

یک عدد

150 کالری

سالاد

یک نفره

50 کالری

ساندویچ همبرگر

100 گرم

350 کالری

سوپ گوجه فرنگی

100 گرم

30 کالری

سوپ سبزیجات

100 گرم

30 کالری

سوپ مرغ

100 گرم

35 کالری

کباب کوبیده

یک سیخ

270 کالری

کباب برگ

یک سیخ

200 کالری

سیب زمینی سرخ کرده به صورت چیپس

100 گرم

 

500 کالری

 

عدس با کمی روغن

یک لیوان

185 کالری

کتلت (کباب لقمه)

یک عدد

150 کالری

کلم پخته

یک لیوان

40 کالری

کله پاچه

100 گرم

190 کالری

کوفته برنجی

یک عدد بزرگ

70 کالری

ماکارونی

100 گرم

70 کالری

  

لبنیات :

 

پنیر بلغاری

100 گرم

330 کالری

پنیر پاستوریزه

100 گرم

210 کالری

پنیر محلی

100 گرم

210 کالری

خامه سفت

100 گرم

350 کالری

خامه شل

100 گرم

250 کالری

شیر

یک لیوان

110 کالری

شیر کم‌چرب

یک لیوان

80 کالری

شیر خشک

100 گرم

500 کالری

کشک

100 گرم

380 کالری

کشک

یک قاشق غذاخوری

60 کالری

ماست

100 گرم

60 کالری

 

شیرینی :

 

باقلوا با پسته

100 گرم

540 کالری

کیک معمولی

100 گرم

350 کالری

کیک شکلاتی

100 گرم

400 کالری

کیک یزدی

یک عدد

160 کالری

گز

100 گرم

500 کالری

 

دسر، بستنی ، چای  :

 

آلبالوکمپوت

100 گرم

90 کالری

کمپوت آناناس

100 گرم

90 کالری

بستنی

100 گرم

190 کالری

چای تلخ

هر مقدار

صفرکالری

چای شیرین

با 4 حبه قند

40 کالری

حلوا

100 گرم

400 کالری

حلوا ارده

100 گرم

500 کالری

دسر

یک لیوان

180 کالری

زردآلو کمپوت

یک لیوان

250 کالری

ژلاتین دسر

100 گرم

240 کالری

ژله پودر

یک قاشق غذاخوری

55 کالری

سمنو

یک لیوان

180 کالری

سیب کنسرو

یک فنجان

180 کالری

فرنی

یک لیوان

200 کالری

قهوه

100 گرم

2 کالری

کمپوت گیلاس

یک لیوان

190 کالری

مربا

100 گرم

270 کالری

نوشابه شیشه معمولی

یک عدد

100 کالری

هلو کمپوت

یک لیوان

200 کالری

 

روغن:

 

روغن حیوانی

100 گرم

890 کالری

روغن مایع

یک قاشق غذاخوری

120 کالری

روغن نباتی

100 گرم

900 کالری

کره

یک قاشق غذاخوری

100 کالری

کره حیوانی

100 گرم

750 کالری

مارگارین

100 گرم

850 کالری

مارگارین

یک قاشق غذاخوری

110 کالری

 

قند عسل :

 

عسل

100 گرم

300 کالری

عسل

یک قاشق غذاخوری

50 کالری

عسل

یک قاشق مرباخوری

20 کالری

قند

100 گرم

105 کالری

قند حبه

100 گرم

400 کالری

 

 حبوبات :

 

لپه

100 گرم

360 کالری

لپه پخته

100 گرم

120 کالری

لوبیاچشمبلبلی خام

100 گرم

130 کالری

چشم بلبلی پخته

100 گرم

80 کالری

لوبیا سفید یا قرمز

100 گرم

340 کالری

عدس

100 گرم

340 کالری

سویا

100 گرم

380 کالری

لوبیا پخته

100 گرم

110 کالری

لوبیا پخته

یک لیوان

200 کالری

نخود

یک عدد

1 کالری

نخود پخته

100 گرم

45 کالری

نخود خشک

100 گرم

360 کالری

کلمات کليدي :کالری
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ٩:٤۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳۸٧

 شیوه زندگی در منازل کوچک

جای هیچ شکی نیست که فضاهای کوچک و دست پاگیر زنان خانه دار را با مشکلاتی روبرو می کند . این مسئله موجب می شود ما همواره روی یک سری از لوازم موردنیاز خط بکشیم. آخرین باری که اسباب کشی کردید را به خاطر بیاورید و توجه کنید که اسباب و اثاثیه زندگی شما در حال کم شدن هستند. به هر حال اگر می خواهید از فضای کوچک اطرافیانتان بهترین و شایسته ترین بهره ها را ببرید بهتر است به این مطالب توجه داشته باشید چون بی تردید نکات طلایی در آن خوابیده است.


طرح چند سوال

از خود پرسیده اید چرا به خانه ای آمدید که فضای کمی دارد؟
 
ایا این یک تصمیم اقتصادی بوده یا نه؟

نظرتان درباره زندگی در یک خانه آن هم با فضاهای کم و دست و پاگیر چیست؟


حال که این پرسش ها را از خود مطرح کردید به دنبال پاسخ هایی برای آنها باشید تا بدین ترتیب نگرانی ها و ناراحتی هایی که از علت روی دادن چنین مشکلاتی داشته اید, برایتان اشکار شود.همه فضاهای داخل منزل را در فهرستی ثبت کنید.گام اول برای مقابله با فضای کوچک و در عین حال اسباب و اثاثیه زیاد , مشخص کردن جمع فضای خالی و میزان وسایل است.

شرح دقیق فضاهای خالی را بنویسید مثل: چند کابینت بزرگ وکوچک دارید؟

 با خود فکر کنید کدام یک از وسایل آشپز خانه ضروری و کدام غیر ضروری هستند؟

کدام یک از همه بیشتر مورد نیاز هستند؟

فکر می کنید کجا باید قرار بگیرند؟

درباره تمام وسایل آشپزخانه و سایر لوازم موجود در اتاق های دیگر نیز چنین  فکری را داشته باشید واضح است که برخی غیر  ضروری است ودست و پا گیرند از منزل خارج شوند. این کار را با جرات انجام دهید! و سعی نکنید تنها جابه جا کننده باشید.
اما پیش از آنکه از شر وسیله ای خلاص شوید, حتما این سوال را از خود بپرسید تا چه زمان در این منزل کوچک ماندگارید ؟ شاید روزی به خانه ای بزرگتر بروید. پس بهتر است که با ظبقه بندی کردن این لوازم غیر ضروری چند تا از آنها را در یک محل جداگانه انبار کنید.
کمی هم حس فداکاری و از خود گذشتگی داشته باشید.  لازم نیست که اگر می خواهید از شر هر وسیله ای که به آن احتیاج ندارید خلاص شوید , حتما آن را از بین ببرید بلکه می توانید آن را به اماکنی که این گونه وسایل را تحویل می گیرند, ارائه کنید تا دیگر افرادی که به آنها نیاز دارند, بتوانند با پرداخت پول کمی آنها را به خانه خود بیاورند.

 چند راهکار دیگر

 حال که توانستید با جرات خاصی از شر بسیاری از لوازم اضافی خود خلاص شوید نوبت به آن رسیده است تا با طبقه بندی و جابه جایی مختصری در لوازم باقی مانده در منزل فضاهای خالی بیشتری برای خود دست و پا کنید. مثلا بد نیست که ابزار مربوط به آرایش خود را در یک کیف کوچک ریخته و آن را به یکی از دستگیره کشو در میز خود آویزان کنید. به این ترتیب هم  لوازمتان در اختیار دارید و هم آنکه جای مناسبی را برای ان پیدا کرده اید.
 قفسه بندی را فراموش نکنید. قفسه ها می توانند نقش حیاتی را در خلق فضاهای بیشتر خالی در منزل ایفا کنند. روی این قفسه ها می توانید هزاران جسم کوچک و بزرگ قرار دهید . این کار مزایای خاض خود را دارد. هم می توانید آنها را در جلوی چشم خود قرار دهید و در عین حال دست و پا گیر نباشند.
پشت درها جاهای خوبی برای قرار دادن لوازمی همچون لباسها  هستند این وسایل را می توان به راحتی پشت درها آویزان کرد بدون آنکه مانعی در سر راه باز و بسته شدن درها ایجاد شود.

کلمات کليدي :خانه داری
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۸:٥۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳۸٧

خانه داری

فضای خانه را بزرگتر جلوه دهید     

هنگامى که فضایى از وسعت کمى برخوردار بوده و صرفنظر از کارایى، به لحاظ ظاهرى نیز کوچک و دلگیر به نظر مى رسد، به کارگیرى راهکارى بسیار ساده و کاربردى دکوراسیونى آن قدر مى تواند تاثیرگذار و مفید فایده باشد، گویى که دیوارها به عقب رانده شده و فضا به طور واقعى بزرگتر شده است.

پیشنهادات ارائه شده در ذیل از آن جمله اند:

رنگ

 انتخاب رنگى مناسب براى فضاى مذکور از جمله مهمترین   اقدامات براى وسیع تر کردن آن به لحاظ ظاهرى است. این موضوع تنها به انتخاب رنگى براى دیوارها و سقف محدود نمىشود بلکه کفپوش انتخابى و همچنین رنگ لوازم دکوراسیونى و کاربردى موجود و یا مورد نظر براى فضا نیز از اهمیت بسزایى برخوردارند زیرا در یک محیط، درست است که دیوارها بیشترین و بزرگترین سطوح را تشکیل مى دهند ولى بخش زیادى از آنها با قرارگیرى لوازم در مقابلشان و همچنین نصب دیوارکوب ها و تابلو ها پوشیده شده و در واقع این وظیفه به عناصر دکوراسیونى یادشده منتقل مى شود. بنابراین براى پوشش دیوارها و سقف فضایى کوچک از یک رنگ روشن و یا لااقل از تنالیته هاى مختلف همان رنگ بهره گیرید. به کارگیرى رنگ هاى تیره و به خصوص گرم، دیوارها را نزدیک تر به نظر مى رساند. این موضوع در مورد پوشش کف نیز به همان میزان حائز اهمیت است. هرچه کفپوش انتخابى شما تیره تر باشد، وسعت   کف محیط کوچک تر به نظر مى آید برعکس کفپوش هاى روشن و بخصوص صیقلى مانند سنگ و سرامیک که بازتابى از نور را نیز به همراه دارند، سبب بزرگتر جلوه دادن کف محیط مى شوند.

طرح

علاوه بر رنگ، طرح نیز در این جریان، نقش مهمى را عهده دار است. این موضوع، از پوشش دیوارها و کف گرفته تا پارچه هاى مورد استفاده در لوازم دکوراسیونى مانند پرده، رومبلى،روتختى و غیره همگى را شامل مى شود. به طورکلى هرچه کاربرد طرح کمتر باشد، فضا از وسعت بیشترى به لحاظ ظاهرى برخوردار خواهد شد.

نور

فضاهاى پرنور بزرگتر به نظر مى رسند بنابراین انجام هر اقدامى که نور موجود در محیط را افزایش دهد در افزایش ظاهرى وسعت نیز کارساز خواهد بود. یکى از دلایل پیشنهاد به کاربردن رنگ هاى روشن براى سطوح نیز موضوع انعکاس نور بیشتر این قبیل رنگ ها است. لذا اگر در فضاى مورد نظر پنجره اى دارید که با پرده نسبتاً ضخیمى پوشیده شده است، پرده اى نازکتر را جایگزین کرده تا از حداکثر میزان نور طبیعى بهره گیرید. در نورپردازى یک فضا با نور طبیعى و در نتیجه دستیابى به هدف مورد نظر یعنى بزرگتر جلوه کردن فضا، به جز دریافت حداکثر میزان ممکن از نور خورشید راه مهم دیگرى وجود ندارد ولى در نورپردازى توسط منابع غیرطبیعى، دست باز است. شما مى توانید با انتخابى صحیح از لوازم نورپرداز، فضایى پرنور و نورپردازى هدفمند داشته باشید. به عنوان مثال در یک فضا هرچه دیوارها روشن تر باشند، فاصله شان از یکدیگر بیشتر نشان داده شده و فضا بزرگتر جلوه مى کند. این کار نیز به راحتى با چراغ هاى هالوژنى امکان پذیراست. این روزها در اغلب خانه هاى نوساز بر روى سقف فضاهاىعمومى مانند اتاق نشیمن و پذیرایى حاشیه اى از سقف کاذب طراحى مى کنند که داخل آن چراغ هاى هالوژن تعبیه شده است. بنابراین کافى است این چراغ ها را به سمت دیوار هدایت کنید. البته این کار توسط هالوژن هاى ریلى نیز عملى است. در مبحث افزایش نور محیط چه حاصل از یک منبع طبیعى و چه منبع مصنوعى، آینه نقش بسزایى دارد. براى این منظور آینه اى را در مقابل آن منبع نورزا بر روى دیوار نصب کرده و از بازتاب نور توسط آن، براى نورانى تر کردن فضا استفاده کنید.

کلمات کليدي :خانه داری
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۸:٢٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳۸٧

راز خوش اندامی

چه کنیم تا همیشه خوش اندام بمانیم ؟

احتمالاً خیلی وقتها دیده اید که بسیاری از افراد چاق با رژیم های سخت و کوتاه مدت اقدام به کاهش وزن سریع می کنند و پس از مدتی دچار ضعف و ناتوانی ، بیماری های دستگاه گوارشی و بیماری های روانی می شوند و با ادعای اینکه " ضعیف شده ام ، رژیم به من نمی سازد، قادر به ادامه نیستم " شروع به پرخوری مجدد کرده و به حالت اولیه و شاید بدتر برمی گردند .


چرا این افراد دچار چنین حالتی می شوند ؟ و چاره آن چیست ؟

افراد چاق عموماً وزن ایده آلی را در نظر می گیرند که رسیدن به آن عملاً غیر ممکن است ! فرد چاق زود خسته می شود و کنار می کشد ولی هدفی که توسط یک مشاور تغذیه ارائه می شود دست یافتنی است .


خانمها تمایل زیادی به خوش اندام بودن و رژیم گرفتن دارند . حتی می شود حس زد که حدود 60 درصد خانمهای ایرانی در حال رژیم هستند .

نکته مهم اینجاست که هدف از رژیم گرفتن رسیدن به ثبات وزنی و الگوی مناسب زندگی است . شما با رژیم لاغری اقدام به کاهش وزن می کنید و با تغییر الگوی زندگی به حفظ این وزن می پردازید . فردی که رژیم می گیرد باید بداند رویه غذایی که تاکنون داشته است غلط بوده ، اگر آزادانه از انواع شیرینی می خورده ، بدون اندازه گیری روغن مصرف می کرده و از هرچه در دسترس داشته می خورده است یعنی در واقع حدی برای غذا خوردن نداشته ، اینها همه غلط است .

میزان انرژی مورد نیاز و مواد غذایی که باید به فرد برسد با یک رژیم سالم تعیین می شود که باید الگوی همیشگی فرد برای غذا خوردن باشد نه فقط برای کاهش وزن !
با کاهش وزن ، فرد هم توده چربی بدن خود را از دست می دهد هم توده عضلانی ؛ رژیمهای کوتاه مدت موجب هدر رفتن سریع توده عضلانی خصوصاً عضلات دستگاه گوارش می شود و فرد دچار سوء هاضمه می گردد ، برای جلوگیری از کاهش توده عضلانی در حد امکان ، توصیه می شود سالانه تنها اقدام به کاهش 10 درصد از وزن خود بکنید یعنی اگر یک فرد 70 کیلو گرمی هستید بهترین و سالم ترین میزان کاهش وزن برای شما 7 کیلوگرم در سال می باشد .

توصیه های حفظ وزن

1-  برای حفظ وزن کاهش یافته باید شیوه زندگی خود را تغییر دهید و آنرا بر اساس یک

رژیم غذایی مناسب پایه ریزی کنید .

2- یک برنامه ورزشی منظم را که مناسب وضعیت جسمیتان است ، دنبال کنید .

3- از استرس های خود بکاهید .

4- از راهنمایی های غذایی (که پیشتر در بخش هرم ذکر شد) تا حد امکان پیروی کنید .

5- از مصرف غذاهایی که با آرد سفید و شکر افزوده تهیه شده مثل انواع شیرینی و

غذاهای پرچربی پرهیز کنید .

کلمات کليدي :تناسب اندام
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ٥:٢٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٧

این همه از کالری مالری بحث کردیم خسته کننده شده ، با اجازتون میخام طرز پخت یک نوع غذای گوشتی خوشمزه را یادتون بدم

کلوچه گوشت :

مواد لازم :

سیر 2حبه – مغز نان باگت 1/2پیمانه – شیر 1-2 پیمانه – پیاز متوسط یک عدد – تخم مرغ یک عدد – گوشت چرخ کرده 500گرم – جعفری خرد شده 2قاشق سوپخوری – رب گوجه فرنگی 1 قاشق سوپخوری – روغن برای سرخ کردن به مقدار لازم – نمک و فلفل و ادویه جات به مقدار کافی – پنیر گودا و یا پنیر پیتزا 100گرم

طرز تهیه:

مغز نان باگت را در شیر خیس می کنیم . پیاز را درشت رنده کرده و در کمی روغن تفت می دهیم ، سیر را ریز خرد کرده و به آن اضافه می کنیم. گوشت چرخ کرده را ورز داده تا چسبندگی پیدا کند بعد مواد سرخ شده و فلفل و ادویه و مغز نان خیس شده با تخم مرغ را به گوشت اضافه کرده و ورز می دهیم . مواد که خوب با هم آغشته شد مقدار کمی از آن را برداشته و به شکل کلوچه در می آوریم که حدوداً 10 تایی می شود با این مواد درست کرد، بعد کلوچه ها را در سینی فر قرار داده و رویشان پنیر رنده شده می ریزیم بعد سینی را در فری که قبلاً روشن کرده و با 350 درجه فارنهایت گرم نموده ایم  در طبقه وسط می گذاریم و بعد از 15 الی 20 دقیقه از فر در آورده و تزیین می کنیم . اکنون کلوچه گوشت آماده خوردن است.

کلمات کليدي :آشپزی و کلمات کليدي :غذاهای گوشتی
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٧

آیا می دانید روزانه چقدر کالری مصرف می کنید ؟

جالبه که بدانید هر کاری که انجام می دهید مقداری کالری مصرف می شود حتی وقتی خواب هستید باز هم کالری مصرف می کنید.  حالا با خواندن این مطالب می توانید بفهمید روزانه چقدر کالری مصرف می کنید .

نوع فعالیتی که هر ساعت انجام میدهید

مقدار کالری که مصرف   می کنید

خوابیدن

70

دراز کشیدن

80

نشستن

100

ایستادن

120

نرمش

170

پیاده روی

180

راه رفتن کند

185

مرتب کردن رختخواب

240

رقص

300

قدم زدن با سرعت متوسط

300

قدم زدن تند

470

رانندگی

120

شستن ظرف

135

انجام کار دستی

110

شست و شوی لباس با دست

150

دویدن خیلی سریع و به مدت کوتاه

700

کوهنوردی تند

1100

کوهنوردی آرام

700

دوچرخه سواری سریع

600

دوچرخه سواری معمولی

400

دوچرخه سواری آهسته

200

شست و شوی ماشین

380

انجام کارهای سخت خانگی

300

روفتن با جاروبرقی

270

همبازی شدن با بچه ها

200

بالار فتن از پله

500

آشپزی

150

خیاطی

135

روفتن با جارو دستی

170

گرد گیری

190

تعمیر لوازم منزل

170

پاک کردن پنجره

195

اتو کشی

200

اره کردن با دست

690

چمن زدن با دستگاه

250

استفاده از اره برقی

290

پارو کردن برف

300

چمن زدن با قیچی

300

تمیز کردن کف اتاق

350

عملگی ساختمان

360

بیل زدن

390

کلنگ زدن

420

باغبانی سخت

500

باغبانی معمولی

240

قالیبافی

250

بازی گلف

200

پینگ پنگ

275

تنیس دو نفره

350

تنیس روی میز

350

تنیس یک نفره

480

بدمینتون

350

والیبال

350

پرورش اندام

400

فوتبال

550

هندبال

550

بوکس

1000

وزنه برداری

1100

کشتی

1350

اسکی در زمین هموار

1200

اسکی

600

شمشیربازی

500

پاروزدن قایق

400

شنا با سرعت آهسته

400

شنا با سرعت متوسط

550

شنا با سرعت زیاد

700

یوگا

650

اسب سواری سریع

470

 

به زودی در ادامه مطالب به نوع مواد غذایی و مقدار کالری آنها می پردازیم .

کلمات کليدي :کالری
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٧

می خواهید بدانید وقتی غذایی ، چیزی می خورید چقدر کالری مصرف می کنید ؟

کالری چیست؟

کالری  واحد انرژی غذایی است. یکی از اثرات غذایی که ما می خوریم تامین انرژی برای بدن ما می باشد تا بدن ما بتواند نیروی لازم را برای حرکات و کارهای ارادی و غیر ارادی خود به دست آورد.
 
حرکات و کاهایی مانند راه رفتن، انجام کارهای شخصی، ورزش و کارهای بدنی در حرفه های مختلف ارادی است. اما حرکات غیر عادی مانند حرکات قلب و دستگاه گردش خون، دستگاه تنفس، حرکات معده و روده ها و غیره می باشد باید دانست که تولید و ساخته شدن بعضی از مواد در بدن احتیاج به انرژی دارد.

بدن ما چه مقدار کالری احتیاج دارد؟

تعیین مقدار کالری مورد نیاز یک فرد احتیاج به محاسباتی دارد و با عواملی مانند سن، وزن بدن، جنس، شغل، میزان فعالیت بدنی و ورزش و غیره بستگی دارد. جداولی برای تعیین میزان کالری مورد نیاز افراد مختلف وجود دارد.

بعضی از سازمان های علمی نیاز به انرژی غذایی را در افرادی که وزن و قد متوسطی دارند و فعالیت بدنی آنها شدید نمی باشد برای زنان 2300 کالری و برای مردان 3200 کالری تعیین کرده اند.

آیا کالری که ما از راه غذا دریافت می کنیم کافی است؟

همه علاقه مند پیدا کردن جواب سوال بالا هستند. پزشک با معاینه شما می تواند بگوید شما در چه وضعیتی قرار دارید. اما یک راه ساده هم برای پیدا کردن جواب این سوال وجود دارد. اگر شما لاغر هستید یا چاق و یا وزن مناسبی با توجه به قد خود دارید. جداول استاندارد قد در این مورد به شما کمک می کند. اگر وزن شما نسبت به قدتان با ارقام جداول استاندارد تطبیق می کند، نشان می دهد که شما در گذشته کالری در حد نیاز بدن خود را به انرژی تبدیل نموده اید.

اگر وزن بدن شما از ارقام استاندار کمتر است لاغر هستید مفهوم آن این است که کالری دریافتی بدن شما کافی نبوده است. اگر شما وزن بیشتری نسبت به ارقام جداول استاندارد دارید چاق هستید نشان دهنده این واقعیت است که بیش از نیاز خود غذا خورده اید.اگر وزن شما نسبت به ارقام استاندارد تفاوت جزیی دارند و احساس ضعف نمی کنید و فعالیت روزانه شما خوب است و احساس سلامت و شادابی دارید و زود خسته نمی شوید، شما از نظر وزن مشکلی ندارید و مواظب باشید که وزن شما از ارقام استاندارد بیشتر فاصله پیدا نکند.

پروتئین کدام غذاها بهتر است؟

بدن ما در حالت سلامت می تواند هم از پروتئین غذاهای حیوانی و هم پروتئین غذاهای گیاهی استفاده نماید و اگر ما به اندازه کافی از غذاهای حیوانی و گیاهی مصرف نمائیم مشکلی از نظر دریافت پروتئین نخواهیم داشت. مهم این است که ما غذاهای غنی از نظر پروتئین را بشناسیم و هر کدام را که بیشتر دوست داریم و در اختیار ما هست مصرف نمائیم.

مقایسه وزن یا قد افراد در استخوان بندی های مختلف

( ارقام طبیعی برای مردها )

قد Cm

استخوان بندی کوچک بر حسب  Kg (کیلوگرم)

استخوان بندی متوسط بر حسب Kg  (کیلوگرم)

استخوان بندی بزرگ بر حسب Kg (کیلوگرم)

155

51

54

59

157

52

56

60

160

53

57

62

163

55

58

63

165

57

60

65

167

58

62

67

170

60

64

69

172

62

66

70

175

64

67

73

177

66

70

75

179

67

72

77

183

69

73

79

185

72

76

81

188

73

78

85

190

75

80

86

مقایسه وزن یا قد افراد در استخوان بندی های مختلف

( ارقام طبیعی برای زنها )

قد Cm

استخوان بندی کوچک بر حسب  Kg (کیلوگرم)

استخوان بندی متوسط بر حسب Kg  (کیلوگرم)

استخوان بندی بزرگ بر حسب Kg (کیلوگرم)

143

42

45

50

144

43

46

51

147

44

48

52

152

46

49

53

153

47

50

55

155

48

52

56

157

50

53

58

160

51

55

60

162

53

57

62

163

55

59

63

167

57

61

65

170

58

62

67

172

60

64

69

174

62

66

71

177

64

68

73

کلمات کليدي :کالری
نويسنده : کدبانوی دیجیتالی ; ساعت ٩:٠٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ مهر ۱۳۸٧

چند نکته مهم در پخت و پز

- در مورد پخت و پز  و نحوه کار کردن  نکات زیر را بدانید:

الف) پیمانه :

1- پیمانه یک، یک دوم، یک سوم و یک چهارم است که مقدار پیمانه 1 یا کامل از مواد مختلف به بشرح زیر است:

مواد وزن به گرم

یک پیمانه آرد               100  گرم
یک پیمانه پودر قند        125 گرم
یک پیمانه شکر            150 گرم
یک پیمانه روغن           150 گرم   ( جامد یا مایع فرقی نمی کند )

2- پیمانه ها را همیشه با قاشق پر کنید و هیچ گاه خود پیمانه را در آرد و روغن فرو نکنید.

3-هوای اضافی داخل مواد جامد را با حرکت عمودی قاشق در پیمانه بگیرید و روی پیمانه را با کارد صاف کنید. 

4-اندازه تخم مرغ مصرفی در دستورات به مقدار تقریبی 60-50 گرم است که معادل وزن یک تخم مرغ متوسط با پوست می باشد. اگر در دستور العمل ها مقدار وزنی تخم مرغ داده شده است، ابتدا آن را به آرامی هم زده سپس مقدار مورد نیاز را وزن و جدا می کنیم، توجه کنید که تخم مرغ باعث تغییر طعم شیرینی می شود بنابراین حتماً مقدار ذکر شده باید مصرف شود. هر جا کلمه تخم مرغ به تنهایی ذکر شد منظور یک تخم مرغ کامل است.

ب) فر :

1- معمولاً کیک و شیرینی هایی که دارای حجم زیادی هستند با حرارت متوسط و مدت زمان زیاد، پخته می شوند.  کیک و شیرینی هایی که کوچکند (به جز شیرینی هایی که سفیده یا زرده تخم مرغ زیاد در آنها به کار رفته است ) با حرارت زیاد و وقت کمتری پخته می شوند.

2- اگر حرارت فر برای پخت شیرینی زیاد باشد باعث می شود که رویش پخته و وسط آن خمیر خام باقی بماند، زمانی که این حالت پیش آمد بهتر است یک تکه کاغذ فویل را چند لایه کرده روی شیرینی بیاندازید بطوریکه به شیرینی آسیبی نبیند و مجدداً آن را در فر قرار دهید، در این حالت وسط خمیر نیز می پزد.
3- درجه حرارت در فرهای مختلف بر اساس سانتی گراد و فارنهایت است که با در دست داشتن جدول زیر می توان هر کیک یا شیرینی را در هر فری به راحتی پخت.

درجه سانتی گراد                درجه فارنهایت
120                                                   250
150                                                   300      
160                                                   325
180                                                   350            
190                                                   375
200                                                   400
230                                                   450

4- قابل توجه است که فرهایی که حداکثر حرارت آنها 500 یا 550 باشد بر اساس فارنهایت تنظیم شده اندو  فرهایی که حداکثر حرارت آنها 250 تا 300 درجه است بر اساس سانتی گراد تنظیم شده اند.

5-تبدیل درجه های سانتی گراد به فارنهایت دارای فرمول است ولی می توان به صورت تقریبی درجه فارنهایت را نصف کرد و درجه سانتی گراد را به دست آورد مثلاً اگر حرارت روی 400 درجه فارنهایت باشد باید فرهای سانتی گرادی را روی درجه 200 تنظیم کرد.

6- برای طبخ انواع شیرینی یا غذا باید فر را حداقل 30-15 دقیقه قبل از پخت گرم کرد. 

ج) نکاتی در خصوص تهیه کیک و تزیین آن :

۱- همیشه دستور کیکی یا شیرینی را که تصمیم داریم بپزیم از اول تا آخر کاملا میخوانیم ،مطمئن شویم که تمام مواد لازم را دراختیار داریم .

۲- هیچگاه سعی نکنیم که مواد دیگری راجایگزین بعضی از مواد کنیم .

۳- تمام مواد را یک ساعت قبل از پخت در آشپزخانه گذاشته تا همه ی مواد هم دما شوند .

۴- مواد را به دقت وزن کنید .

۵- حدود یک ربع قبل از پخت فر را روشن کنیم .

۶- هیچگاه در فر را قبل از اینکه سه چهارم زمان پخت سپری شده باشد باز نکنیم چون پف کیک می خوابد .

۷- یک کیک وقتی کاملا پخته است که به اندازه ی کافی پف کرده باشد و روی آن طلایی شده باشد و کیک تا حدودی از دور قالب فاصله گرفته باشد.